DomRośliny doniczkowePachną obłędnie, ale trzeba się postarać. Tylko tak sansewieria wypuści kwiaty

Pachną obłędnie, ale trzeba się postarać. Tylko tak sansewieria wypuści kwiaty

Kwitnąca sansewieria.
Kwitnąca sansewieria.
Źródło zdjęć: © Freepik | Photograph, freepik

08.12.2023 16:29

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Sansewieria to popularny sukulent doniczkowy, którego nie da się zmarnować. Jest oporna na suszę, nadmierną wilgoć czy brak światła. Mimo że przetrwa każde warunki, to wcale nie oznacza, że czuje się dobrze w naszym domu. Dowodem na to jest brak kwitnienia! Jeśli koniecznie chcesz, by twoja roślina wypuściła pięknie pachnące pączki, musisz odpowiednio o nią zadbać.

Do niedawna nie byłam świadoma, że sansewieria może kwitnąć! Mimo że mam kilka sztuk tej rośliny w domu, to nigdy nie uświadczyłam kwiatów. Po głębszym rozeznaniu dowiedziałam się, że kwiaty to oznaka, że egzotyczna roślina czuje się jak w swoim naturalnym środowisku. Stworzenie jej takich warunków w domu to nie lada wyzwanie, dlatego trzeba zastosować sprytny trik na pobudzenie rośliny do wypuszczenia kwiatów.

Nie każda sansewieria może kwitnąć

Nie masz ręki do kwiatów i jesteś w stanie uśmiercić większość z nich? Wężownica (potoczna nazwa tego gatunku) jest idealna dla ciebie. Nie potrzebuje zbyt wiele światła, wody ani przestrzeni. Właśnie dlatego to ten kwiat najczęściej spotykamy w biurach, szkołach czy przychodniach. Pasjonaci ogrodnictwa potrafią jednak zadbać o nią w taki sposób, że roślinka zaczyna wypuszczać pięknie pachnące kwiaty. Jest to dość trudne i wymaga posiadania odpowiedniej odmiany, a także dojrzałości rośliny. Oto kilka z kwitnących gatunków:

  • sansewieria gwinejska — dość popularna, charakteryzująca się długimi liśćmi z jasnymi wzorami;
  • sansewieria cylindryczna — przypominają aloes, jej liście są bardzo twarde i walcowate;
  • sansewieria parva – ma smukłe zielone liście, które zbierają się w charakterystyczne kępy;
  • sansewieria longiflora – jedna z najpiękniejszych po zakwitnięciu, ma długie pierzaste pędy o intensywnym zapachu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Kwitnienie wężownicy ma miejsce tylko raz w roku, późną wiosną lub końcem lata. W tym okresie warto obserwować roślinę. Jeśli widać cienką łodygę pełną małych pączków, to znak, że zaczyna się kwitnienie. Kolor kwiatów zależy od gatunku, ale najczęściej wyróżnia się kwiaty białe, różowawe lub jasnozielone. Niektórzy porównują kwiatostany do hiacyntów, lecz te są mniej pierzaste. Co ciekawe, kwiaty są zamknięte w dzień i otwierają się dopiero nocą. W naturalnym środowisku sansewierę zapylają ćmy, które przyciąga jej mocny zapach.

Jak zadbać o roślinę, by ta zakwitła?

Aby pobudzić wężownice do wypuszczenia pędów z kwiatami, trzeba ją nieco wystraszyć. Najlepiej będzie, jeśli celowo ją przesuszysz. Brak wody będzie dla niej zagrożeniem, dlatego pobudzi pędy do wzrostu, by się rozmnożyć. Ważne jest, by roślina miała minimum dwa lata, młodsze nie będą w stanie wypuścić kwiatów, a suszenie je zabije. Późną wiosną nakarm ją specjalnym nawozem dla tych kwiatów, powtórz tę samą czynność pod koniec wakacji.

Sansewieria potrzebuje pomocy, by zakwitnąć.
Sansewieria potrzebuje pomocy, by zakwitnąć.© Freepik | freepik

Warto wystawić ją na słońce by każdego dnia miała kilka godzin na pochłanianie promieni słonecznych. Kluczowe znaczenie ma zaprzestanie podlewania pod koniec zimy. Wężownica poczuje się zagrożona i wypuści nowe pędy pełne pączków. Właśnie w tym momencie trzeba ją dobrze nawodnić i zacząć regularnie podlewać. Kwitnienie trwa ok. trzech tygodni, dlatego warto się nacieszyć tym czasem, bo kolejny rzut będzie możliwy dopiero za rok!