Palma wielkanocna tylko z żywych roślin? Panie z kół gospodyń wiejskich zabrały głos
Święta wielkanocne już za pasem, ale przed nimi czeka nas tradycyjne święcenie palm wielkanocnych przypadające 24 marca. Właśnie wtedy odbywają się liczne konkursy na tą najpiękniejszą i największą. Coraz więcej osób chce przygotować palmy samodzielnie. Jak zrobić palmę wielkanocną? Te tradycyjne będą o wiele lepsze niż sztuczne.
Tradycja oraz symbolika palm wielkanocnych jest nieodłącznym elementem naszej kultury, a szczególnie w tych mniejszych miejscowościach, gdzie pielęgnują ją kobiety z kół gospodyń wiejskich. Właśnie tam trwa przygotowywanie naturalnych palm wielkanocnych, które są żywym dowodem na to, że święta tuż-tuż. Jak samodzielnie zrobić palmę wielkanocną? Co według pań ze wsi Ostrężnica, Łany oraz Ujezna powinna mieć prawdziwa palma?
Czego symbolem jest palma wielkanocna?
W dzisiejszych czasach mało kto ma chęci lub czas, aby samodzielnie przygotować palmę wielkanocną, przez co sięgamy po te gotowe ze sklepu. W większości przypadków nie są one zbyt urodziwe i mają coraz mniej wspólnego z tradycją świąt wielkanocnych. Całe szczęście, że w województwie małopolskim oraz podkarpackim są osoby, które od lat dbają o samodzielny i tradycyjny wyrób palm, ale także przekazują na ich temat wiedzę młodemu pokoleniu. Co symbolizuje i czego nie powinno zabraknąć w palmie wielkanocnej?
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kompozycje z kwiatów idealne na Wielkanoc!
W podkrzeszowickich wsiach, w województwie małopolskim, panują konkretne zasady wyrabiania palm wielkanocnych, o których pod żadnym pozorem nie myśli się na ostatnią chwilę. Tamtejsze panie z koła gospodyń wiejskich przygotowują się do robienia palm wielkanocnych przez cały sezon, zbierając potrzebne do ich wykonania naturalne materiały. W wioskach Ostrężnica oraz Łany postawą tradycyjnej palmy wielkanocnej są gałązki krzewów oraz drzew. Co lokalni tradycjonaliści do nich dają? Przede wszystkim gałązki leszczyny, wierzby, ale także cyprysu, jałowca, głogu lub derenia. Wybór tych materiałów na palmę wielkanocną nie jest przypadkowy.
Z czego robi się palmy wielkanocne?
Według wierzeń ludowych, ręcznie robiona palma była przemyślaną konstrukcją, w której każda roślina miała ogromne znaczenie. Gałązki trzciniaka nawiązywały do męczeństwa Jezusa, len odnosił się szat, a jałowiec symbolizował gwoździe z krzyża. Również istotny w palmie wielkanocnej był głóg odnoszący się do korony cierniowej Jezusa, witki brzozowe przedstawiały biczowanie, a leszczyna symbolizowała nadzieje Matki Bożej. Z czego jeszcze powinna się składać palma? Nie może w niej zabraknąć bazi, które chroniły dobytek gospodarza, jak również pomagały w różnych chorobach.
Z kolei sposób wyrabiania palm wielkanocnych na Podkarpaciu, a w zasadzie w Ujezdnej wyglądał nieco inaczej. Oprócz ręcznego robienia naturalnych palm, w których nie było miejsca na suche rośliny, obowiązywała konkretna tradycja. Przygotowywanie palmy wielkanocnej należało do gospodarza, ale o wiele ważniejsze było to, co robiło się ze świąteczną gałązką po powrocie z kościoła.
Tamtejsze palmy wielkanocne składały się z bazi, kłokoczka, jałowca oraz rośliny nazwanej przez lokalnych "palmą" znad rzeki lub stawu. Dzięki temu konstrukcja zyskiwała magiczne właściwości, a palmami święcono domy, pola, a nawet zwierzęta gospodarskie. W Ujezdnej umieszczano także palmę pod strzechę, co miało uchronić wszystkich domowników przed niepowodzeniami na cały rok. Pod żadnym pozorem nie wyrzucano palm, a z roku na rok palono je.
Co jest potrzebne do wykonania palmy wielkanocnej?
Zrobienie palmy wielkanocnej wcale nie jest tak trudne, jak może się wydawać. Do jej przygotowania nie potrzeba zdolności manualnych, a odrobiny cierpliwości oraz czasu. Wszystko, co musisz zrobić to przygotować solidny stelaż naturalnej palmy, a do tego idealny będzie kij sosny, leszczyny, a nawet wierzby. Dopiero w drugim kroku wybierz żywe rośliny (symbole życia), które koniecznie muszą się w niej znaleźć i złap za drucik florystyczny.
Dzięki niemu przywiąż gałązki bazi, bukszpanu lub wierzby do kija. Panie z KGW Ostrężnica-Łany przystrajają palmy wielkanocne kolorową bibułą oraz wstążkami w odcieniach żółci, niebieskiego, bieli oraz zieleni. Natomiast w Ujezdnej unikano suszonych roślin (nie są symbolami życia a zamierania). Zamiast nich dodawano do palm elementy z kolorowego papieru. W przypadku samodzielnego przygotowania palmy wielkanocnej ogranicza cię tylko własna wyobraźnia!
Źródło: Dziennikpolski24.pl./Nowiny24.pl.