PoradyPies gryzie smycz? To nie zawsze znak, że chce się bawić

Pies gryzie smycz? To nie zawsze znak, że chce się bawić

Twój pies od jakiegoś czasu zaczyna szarpać za smycz i próbuje się z tobą siłować? To nie tylko zabawa, ale i jasne sygnały, które daje ci pupil. Poznaj język swojego psa i dowiedz się, dlaczego ten próbuje non stop podgryzać linkę na spacerze.

Pies ciągnie za smycz? To nie przypadek
Pies ciągnie za smycz? To nie przypadek
Źródło zdjęć: © Getty Images | Ben Hutchins Photography

22.02.2024 16:27

Mały pies gryzący smycz wydaje się nieszkodliwy, a większość właścicieli tłumaczy jego zachowanie zadziornym charakterem. Problem pojawia się w momencie, gdy pies jest duży, a jego przeciąganie pozbawia równowagi właściciela. Aby pozbyć się tego problemu, konieczne jest znalezienie przyczyny zachowania psa. Kiedy już ją poznasz, wszystko stanie się jasne.

Dlaczego pies gryzie smycz?

Nic nie dzieje się bez przyczyny, dlatego postawa twojego psa nie jest przypadkowa i nie powinno się jej bagatelizować. Powodów tego zachowania może być kilka, a my postaramy się wypunktować każdy z nich, byś jak najlepiej poznał przyczynę problemów z czworonogiem.

Zacznijmy od najbardziej przyjemnego scenariusza. Otóż twój pies może być znudzony chodzeniem po osiedlu, a w ramach aktywności łapie za smycz, by się z tobą siłować. Takiego psa poznasz po radosnych oczach i merdającym ogonie, który w trakcie przeciągania będzie radośnie podskakiwał. Znudzony psiak potrzebuje znacznie więcej rozrywki, dlatego jeśli zaczyna ciągnąć za smycz, postaraj się zapewnić mu inną aktywność. Wystarczy pokazać mu zabawkę, za którą może ciągnąć. Uwaga zostanie przekierowana, a problem zostanie rozwiązany.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Pies gryzie smycz, bo coś ewidentnie mu dolega

Drugi przypadek zwiastuje problemy emocjonalne, nadmiar stresu i bodźców. Jeśli twój pies źle reaguje na innych ludzi i obce zwierzęta, może rozładowywać złe emocje na smyczy, po której go prowadzisz. Taki pies będzie szarpał z całej siły, zacznie się napinać i będzie skanował nas twardym wzrokiem. Jak sobie radzić z takim problemem? W tym przypadku potrzebna jest specjalistyczna pomoc od osoby, która podpowie ci, jak rozładowywać emocje u zwierzaka.

Smycz niekiedy może być niedopasowana do obroży, a wtedy podczas spacerów pupil odczuwa ból i ciągnięcie, przez co stara się pozbyć jego przyczyny. Behawioryści polecają zamianę obroży na szelki, które są znacznie wygodniejsze zarówno dla psa, jak i właściciela. Dzięki nim łatwiej opanować czworonoga, który w przypływie emocji zacznie się szarpać i wyrywać. W przypadku obroży takie nagłe ruchy mogą zrobić mu jedynie krzywdę.

Podgryzanie smyczy może być również objawem frustracji z powodu zbyt krótkiej linki. Jeśli smycz ogranicza psu ruchy i odkrywanie świata, nie dziw się, że pupil stara się jej pozbyć. Dla niego jest to przeszkoda, którą należy usunąć. W takiej sytuacji należy wymienić smycz na dłuższą, a pies poczuje się bardziej swobodnie. Ostatnim powodem, który może powodować szarpanie za linkę, jest zwrócenie uwagi właściciela. Zapewne dawał ci już wcześniej sygnały o zaniedbaniu, a skoro one nie podziałały, trzeba było skorzystać z innych metod, które zwrócą twoją uwagę.

wychowanie psasmyczpies