NewsyPo co są lata przestępne? Zasady kalendarza są bardziej skomplikowane, niż sądzisz

Po co są lata przestępne? Zasady kalendarza są bardziej skomplikowane, niż sądzisz

Jak obliczyć rok przystępny?
Jak obliczyć rok przystępny?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Rawpixel.com
29.02.2024 11:56

W tym roku luty ma 29 dni, co oznacza, że mamy rok przestępny. To wydarzenie ma miejsce raz na cztery lata. Z czego to wynika? Co wpływa na wydłużenie roku kalendarzowego? Wyjaśniamy, czym jest rok przestępny.

Nie od dziś wiadomo, że rok ma 365 dni. Ale nie rok przestępny. Zjawisko ma miejsce raz na cztery lata. Luty ma wówczas 29, a nie 28 dni. Ten termin wprowadzono już w czasach starożytnych, a dokładniej w 238 roku p.n.e. w Egipcie.

"Przedłużenie" roku odbywa się w lutym, bowiem w czasach starożytnych ten miesiąc uznawany był za... ostatni. Czy rok przestępny obowiązuje na całym świecie? Jak go obliczyć? Wyjaśniamy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Czym jest rok przestępny?

Rok przestępny umożliwił dopasowanie roku kalendarzowego do zwrotnikowego. Występuje on wyłącznie w kalendarzach opartych na obiegu Ziemi dookoła Słońca oraz tych opartych na ruchu wokół Słońca i Księżyca. "Dodatkowy" dzień następuje w lutym. W roku przestępnym ten miesiąc ma 29, a nie 28 dni, tak jak ma to miejsce w bieżącym roku.

Lata przestępne wprowadzono już w starożytnym Egipcie, a następnie w starożytnym Rzymie na polecenie samego Juliusza Cezara. Ówcześni naukowcy obliczyli, że ruch obrotowy Ziemi trwa 365,25 dnia, jednak po latach okazało się, że trwa on 365,2425 dnia. Jest to tzw. rok gwiazdkowy. Ten niepozorny błąd sprawił, że raz na 128 lat następowało przesunięcie o jeden dzień. Dodatkowy dzień obowiązywał już w kalendarzu juliańskim, który został zastąpiony kalendarzem gregoriańskim i obowiązuje on do dziś, m.in. w Polsce.

Jak obliczyć rok przestępny?

W obowiązującym kalendarzu gregoriańskim rok przestępny ma miejsce raz na cztery lata. W ten sposób "wyrównujemy" ułamek w obliczeniach. Jak obliczyć, który rok będzie przestępny?

  • Liczba wyrażająca datę musi być podzielna przez 4 (np. 2024),
  • Data nie może być podzielna przez 100, chyba że jest podzielna przez 400 (np. 2400).

Druga zasada odnosi się do pełnych stuleci. Oznacza to, że rok przestępny nie zawsze ma miejsce co cztery lata. Następny tak "długi" rok to 2028, a później 2032, 2036 i tak do 2096. Rok 2100 nie będzie przestępny, bowiem dzieli się przez 100, ale już nie przez 400. Teraz już wiesz, jak obliczyć lata przestępne.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także