Zbliża się pełnia Śnieżnego Księżyca. Wiele osób nie zaśnie spokojnie
Fascynuje cię kosmos i rozmyślasz nad jego pięknem? Już wkrótce pełnia Śnieżnego Księżyca, a to oznacza, że wielu z nas nie zmruży nawet oka. Choć nie brzmi to optymistycznie, pasjonaci fotografii i astrologii będą jej wyczekiwać. To jedyna okazja w roku, by ją zobaczyć. Kiedy dokładnie nadejdzie ta wyczekiwana pełnia Księżyca?
"Snow moon", czyli dosłownie Śnieżny Księżyc, to wspaniałe zjawisko astrologiczne, które nieco przybliża nam magię kosmosu. Nie trzeba być specjalistą w tej dziedzinie, by móc rozkoszować się pięknym widokiem dużego Księżyca, który będzie wisiał na naszym niebie już za kilka dni. Zamiast oglądać serial do późnych godzin, odsłoń roletę i przyjrzyj się niesamowitemu satelicie.
Śnieżny Księżyc — skąd wzięła się nazwa tego zjawiska?
Mówiąc o pełni Księżyca, mamy na myśli moment, gdy satelita znajduje się dokładnie naprzeciwko Słońca. Dzięki temu jego tarcza jest w pełni oświetlona i widoczna z ziemi. Statystycznie zdarza się to raz na 29,5 dnia. Najbliższa pełnia nastąpi 24 lutego o godzinie 13.31. Pełnię najlepiej oglądać w miejscu, gdzie nie ma sztucznego światła, które przyćmiewa blask satelity. Nie trzeba żadnego specjalistycznego sprzętu, bo Księżyc będzie dostatecznie oświetlony i widoczny, jeśli oczywiście pozwolą na to warunki atmosferyczne.
Nazwy kolejnych pełni Księżyca wywodzą się z terenów Ameryki Północnej, które lata temu były zamieszkiwane przez Indian. Śnieżny Księżyc to nic innego jak porównanie go do pory roku, gdy królują obfite opady śniegu. Indianie mieli jeszcze kilka określeń na to zjawisko: Głodna Pełnia Księżyca, Pełnia Księżyca Lodu czy "rogaty" Księżyc. W obecnych czasach luty nie gwarantuje śniegu, lecz nazwa została niezmieniona i raczej nie zapowiada się, by ktokolwiek próbował ją podważać.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Triki z ziołami, które warto poznać
Pełnia Księżyca w innych miesiącach roku
Wraz z kolejnymi miesiącami możemy obserwować pełnie, które mają swoje wyjątkowe nazwy. Wszystkie niosą ze sobą jakąś historię. W marcu mówi się o Pełni Robaczego Księżyca, Czystej Pełni czy Pełni Śmierci. Kwiecień to czas Pełni Różowego Księżyca, a także Pełni Kiełkującej Trawy. Wiele nazw Księżyca określa stan przyrody o danej porze roku i nie inaczej jest w przypadku maja, gdy świętuje się Pełnia Kwiatowego Księżyca czy inaczej nazywaną Pełnie Zajęczą.
Trzeba sobie uświadomić, że konkretna pełnia (np. Śnieżnego Księżyca) jest obecna tylko przez jedną noc raz do roku. Jeśli czekasz na to, by zobaczyć wybrane zjawisko, nie zwlekaj, bo następna okazja może przydarzyć się dopiero za rok. W dawnych czasach ludzie dokonywali różnych obrzędów, gdy przychodził czas konkretnej pełni Księżyca. Gdy coś nie poszło z planem, musieli czekać następne 365 dni, by dokończyć wszelkie rytuały.