PoradyLajfhakiPo świętach lodówka pęka w szwach? Zastosuj babciny patent, nic nie zmarnujesz

Po świętach lodówka pęka w szwach? Zastosuj babciny patent, nic nie zmarnujesz

Mimo świątecznego obżarstwa z pewnością zostało ci mnóstwo jedzenia, które trzeba gdzieś upchnąć. Jeśli lodówka już pęka w szwach, a wciąż masz kilka pojemników, które trzeba przechować w chłodnym miejscu, mamy dla ciebie kilka propozycji.

Jak przechować nadmiar jedzenia po świętach?
Jak przechować nadmiar jedzenia po świętach?
Źródło zdjęć: © Getty Images | s-cphoto

26.12.2023 16:34

Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy okres, który spędzamy w gronie najbliższych. W tym czasie nasze domy stają się miejscem radosnych spotkań, a w ich centrum króluje pięknie przystrojona choinka, pod którą gromadzą się liczne prezenty. To również okres, kiedy stoły uginają się od różnorodnych potraw, które przygotowujemy z myślą o gościach. Jednak po świątecznym obżarstwie często zastanawiamy się, co zrobić z pozostałym jedzeniem, które nie zmieściło się do lodówki. Jeśli zmagasz się z tym problemem, to mamy dla ciebie kilka sprawdzonych rad, które pomogą skutecznie przechować żywność po świętach.

Jakie są naturalne miejsca do przechowywania jedzenia?

Choć zimy są w ostatnich latach coraz łagodniejsze, to jednak w większości regionów Polski temperatury na zewnątrz wciąż pozwalają na przechowywanie jedzenia na balkonie. Wystarczy, że potrawy takie jak sałatki, smażony karp czy barszcz będą odpowiednio zabezpieczone przed czynnikami zewnętrznymi. Pamiętaj, że silny wiatr czy głodne ptaki mogą z łatwością ściągnąć pokrywki z garnków. Staraj się trzymać żywność w szczelnie zamkniętych pojemnikach (np. słoikach lub plastikowych pojemnikach z pokrywkami na zatrzaski) lub zabezpieczaj je dodatkową torbą i przewiązuj sznurkiem.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jeśli nie dysponujesz balkonem, dobrą alternatywą będzie parapet. Pamiętaj jednak, że naczynia z jedzeniem mogą z łatwością z niego spaść, jeśli jest zbyt wąski. Jeżeli naczynia są zbyt duże, to warto rozważyć przechowywanie potraw takich jak pierogi czy uszka w reklamówkach. Możesz zawiesić je na haczykach, które zamontujesz za oknem. Żywność będzie zabezpieczona przed upadkiem, a do tego szelest foliowej torby powinien skutecznie odstraszyć ptaki.

Jak inaczej zabezpieczyć nadmiar jedzenia?

Wszystkie świąteczne potrawy możesz bezpiecznie przechowywaćzamrażarce (o ile wcześniej nie były mrożone). Ciasta, pierogi, a nawet gołąbki umieść w specjalnych plastikowych lub szklanych pojemnikach z pokrywkami. Dzięki temu nawet po kilku tygodniach będziesz mógł cieszyć się smakiem świątecznych dań.

Jeśli nie chcesz mrozić żywności lub miejsce w zamrażarce również się już skończyło, dobrą opcją na przechowywanie poświątecznych zapasów będzie piwnica, garaż lub strych. Każde z tych miejsc jest ciemne i chłodne, więc idealnie sprawdzi się jako tymczasowa spiżarnia. Pamiętaj jednak, że mogą tam pojawić się gryzonie, które przyciągnie zapach jedzenia. Zadbaj o to, aby naczynia z potrawami były odpowiednio zabezpieczone.

Co jeśli przechowywanie żywności nie wchodzi w grę?

Zdarza się, że ilość jedzenia, które zostaje ze świąt, jest wręcz przytłaczająca. Aby nic się nie zmarnowało, warto podzielić się nim z innymi. Jeśli na twojej Wigilii nie było zbyt wielu gości, to zawsze możesz zaprosić znajomych na wspólne biesiadowanie lub obdarować jedzeniem sąsiadów. Możesz również zanieść jedzenie do ośrodków dla osób ubogich lub oddać je do jadłodzielni, czyli specjalnych lodówek, z których korzystają osoby bezdomne i potrzebujące.