Policja jedzie przed tobą zygzakiem? To bardzo ważny sygnał w twoją stronę
Policja zatrzymująca nagle do kontroli drogowej zazwyczaj jest zwiastunem nieuchronnego mandatu. Jeśli chcesz go uniknąć, to warto dokładnie zapoznać się z obowiązującymi przepisami ruchu drogowego. Zwłaszcza jeśli nie jesteś zawodowym kierowcą i podróżujesz po zagranicznych trasach. Możesz nie wiedzieć, ale bardzo duża część zasad praktykowanych u naszych sąsiadów różni się od tych, stosowanych w naszym kraju. Dobrym przykładem jest zygzakujący policyjny radiowóz.
10.01.2024 13:24
Na niemieckich autostradach popularna jest jazda radiowozu specyficznym zygzakiem. Dla polskich kierowców, w pierwszej chwili, takie zachowanie policjantów może być dezorientujące i wzbudzać pewne podejrzenia. Nic bardziej mylnego. Jest to tak zwana procedura wyhamowania ruchu.
Na czym polega wyhamowywanie ruchu?
Wyhamowanie ruchu polega na wyprzedzeniu naszego auta przez radiowóz, który w tym czasie ma włączone światła awaryjne oraz sygnały świetlne. Następnie radiowóz, który zdążył nas już wyprzedzić zaczyna jechać po całej szerokości autostrady slalomem. W tym samym czasie pojazd policyjny stopniowo wytraca swoją prędkość. Zdarza się również, że dochodzi do całkowitego zatrzymania radiowozu. Ten nietypowy dla Polaków manewr jest sygnałem policji, że na poprzedzającym odcinku drogi doszło do jakiegoś niebezpiecznego wypadku, zdarzenia i koniecznie należy natychmiast zwolnić.
Jak się zachować, jeśli policja jedzie zygzakiem?
Jeśli podróżując po niemieckiej autostradzie zdarzy ci się sytuacja, że wyprzedzający cię policyjny radiowóz zacznie jechać zygzakiem, to należy w tym wypadku pamiętać przede wszystkim o zachowaniu ostrożności. Niezwykle ważne jest również dostosowanie swojej prędkości do znajdującego się przed nami radiowozu. Pamiętaj, aby w tym wypadku nie wyprzedzać policji. Następnie, gdy policjanci będą ci jasno sygnalizować całkowite wstrzymanie ruchu, to miej na uwadze konieczność utworzenia korytarza życia. Jeśli po wszystkim radiowóz znowu włączy sygnalizację świetlną i policjant zrobi odpowiedni znak dłonią, będzie to jasny sygnał o zakończeniu spowalniania ruchu. Dopiero wtedy możesz stopniowo zwiększyć swoją prędkość i wrócić do normalnej jazdy. Musisz jednak pamiętać, że mimo zakończenia policyjnych czynności, należy nadal uważać i zwracać szczególną uwagę na wszystko, co dzieje się na drodze.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Powody wyhamowywania ruchu na autostradzie
Tak naprawdę powodów wyhamowania ruchu na autostradzie przez policję może być bardzo wiele. Najczęstszym przypadkiem jest kolizja, ale również jakieś zupełnie inne zdarzenia - nawet te meteorologiczne. W Niemczech częstym przypadkiem wyhamowywania ruchu jest również usterka jakiegoś samochodu, który blokuje cały pas. Co ciekawe policja może wprowadzić wyhamowywanie ruchu również, jeśli chce zasygnalizować i trochę rozładować zbliżający się korek.