Policzyli, ile kosztuje utrzymanie samochodu. Zanim sprawdzisz, lepiej usiądź
Kwestia kosztów związanych z utrzymaniem samochodu jest często pomijana w dyskusjach dotyczących motoryzacji, które zazwyczaj koncentrują się na cenach zakupu nowych pojazdów. Przed zakupem warto zapoznać się z kwotą wydatków związanych z eksploatacją samochodu.
19.12.2023 14:02
W ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy na rynku motoryzacyjnym obserwujemy dynamiczny wzrost cen. Obecnie średnia wartość samochodu nabywanego w polskim salonie wynosi aż 167 tysięcy złotych, podczas gdy w styczniu 2020 roku, na kilka miesięcy przed wybuchem pandemii COVID-19, wynosiła zaledwie 115 500 złotych.
Wzrost cen w salonach dealerskich to gorący temat, jednak przed zakupem nowego auta warto zwrócić uwagę na koszty eksploatacji pojazdu. Ostrzegamy — kwota zwala z nóg.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Koszt utrzymania nowego auta. Kwota zwala z nóg
Omni Calculator to polska firma technologiczna, która stworzyła narzędzie pozwalające obliczyć roczny koszt utrzymania auta. Aplikacja uwzględnia takie czynniki, jak początkowa wartość pojazdu, zakładany okres użytkowania, roczny przebieg, typ silnika i jego pojemność, składkę ubezpieczenia czy odległość dojazdów do pracy.
Aby obliczyć średni koszt utrzymania auta w Polsce, wystarczy wziąć pod uwagę uśrednione statystyki, na które składa się czas posiadania auta (średnio 3 lata), roczny przebieg na poziomie 15 000 kilometrów, pojemność silnika w przedziale 1,4-1,8 litra oraz roczna składka ubezpieczeniowa wynosząca 4 000 złotych.
Dodatkowo w analizie uwzględniono, że przeciętny użytkownik samochodu pokonuje w drogę do pracy wynoszącą 15 km, odbywa 10 weekendowych wyjazdów (50 km w jedną stronę) oraz jeden większy wakacyjny wyjazd o długości 500 km w jedną stronę. Uwzględniono także utratę wartości pojazdu, przeglądy techniczne, serwisy, wymianę opon i koszty paliwa.
Utrzymanie pojazdu słono kosztuje
Biorąc pod uwagę wszystkie te czynniki, roczny koszt utrzymania auta wynosi aż 43 667 zł, co stanowi ponad 26% wartości samochodu. Choć dla większości osób nie jest zaskoczeniem, że zakup samochodu to dopiero początek wydatków, zsumowanie wszystkich zmiennych pokazuje, jak duże są koszty związane z posiadaniem auta, których na co dzień nie odczuwamy w pełni. Przed zakupem nowego auta warto zastanowić się, czy jesteśmy gotowi na tak dużą kwotę.