Polscy księża wolą białe. Ile alkoholu ma wino mszalne?
Z pewnością każdy katolik przynajmniej raz zastanawiał się nad winem mszalnym, które tak naprawdę jest owiane tajemnicą. Podczas każdej liturgii w kościele katolickim wino zamienia się w krew, a chleb w ciało Chrystusa, co uznaje się za prawdziwy cud oraz miłość Boga do człowieka. Mało kto wie, jakie warunki spełnia, gdzie je kupić i czym jest wino mszalne.
Niejedna z wierzących osób chciała przynajmniej raz spróbować wina mszalnego, wokół którego narosło wiele pytań i wątpliwości. Jak ono smakuje oraz czy naprawdę zawiera w sobie alkohol? To najczęstsze wątpliwości katolików, a przecież odpowiedź jest prosta. Wszystko określa Kodeks prawa kanonicznego, którego przepisy są jasne, ale czy na pewno wyczerpują one temat wina mszalnego?
Czym tak naprawdę jest wino mszalne?
Wino mszalne to całkowicie "normalne" wino, które możemy znaleźć w każdym sklepie, ale musi ono spełniać określone warunki, aby mogło być wykorzystywane do liturgii. Kodeks prawa kanoniczego w kanonie 924 punktuje, że wino mszalne powinno być wyprodukowane tylko z samych winogron i nie mogą znajdować się w nim konserwanty lub słodziki. Ten warunek to zdecydowanie zbyt mało, aby stwierdzić czy podczas mszy świętej w kielichu znajduje się wino mszalne słodkie, wytrawne, a może białe zamiast czerwonego?
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kilka ciekawostek, o których warto wiedzieć!
Te szczegóły zależą od parafii, a w zasadzie od indywidualnych upodobań smakowych kapłana. Według danych w Polsce ogromną popularnością cieszy się wino mszalne białe, a nie czerwone. Wynika to ze względów higienicznych, ponieważ o wiele łatwiej jest doprać po nim szaty liturgiczne. W innych krajach europejskich księża decydują się na wino mszalne czerwone, które swoim kolorem nawiązuje do krwi Chrystusa. To ile promili ma wino mszalne i czy odprawiający kolejną mszę świętą kapłan może być pod wpływem?
Ile procent alkoholu ma wino mszalne?
Wszystko zależy, ponieważ standardowe wino mszalne ma zazwyczaj od 11 do 14 proc. alkoholu, co wcale nie jest zbyt wysokim stężeniem. Warto dodać, że kielich mszalny ma blisko 150 ml, a podczas każdej liturgii kapłan musi wypić wino. Według obliczeń po zaledwie trzech mszach świętych ksiądz może wypić nawet do 450 ml wina mszalnego, a to już jest całkiem sporo. Codzienne spożywanie takiego alkoholu, w małych dawkach, nie jest bezpieczne dla organizmu ze względu na nieustanne zwiększanie się tolerancji. Dlatego na rynku dostępne są wina mszalne bezalkoholowe, które również zyskały sobie sprzymierzeńców.
Gdzie i za ile kupić wino mszalne?
Wino mszalne parafie kupują z hurtowni, które musiały przyrzec, że ich produkty są zgodne z Kodeksem prawa kanonicznego. Wśród asortymentu można znaleźć nie tylko wina czerwone lub białe, ale także słodkie i półsłodkie. Koszt jednej butelki wina mszalnego waha się między 15 a 40 zł, co jest standardową ceną przypominającą te z popularnych sieciówek. Być może kusi cię, aby zakupić takie wino, ale niestety nie jest to możliwe, ponieważ wino mszalne służy tylko do celów liturgicznych.