Polskie nietoperze odważniejsze niż ich zagraniczni kuzyni? Chodzi o konkretne zachowanie
Polskie nietoperze wychodzą na przekór swojemu gatunkowi i zaczęły latać na polowania w czasie pełni księżyca. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że gacki z innych krajów panicznie boją się blasku księżyca i podczas jasnych nocy nawet nie myślą o opuszczeniu gniazda. Polskie nietoperze są odważniejsze?
To niecodzienne zjawisko zostało opisane przez PAP, powołującą się na badania dr Grzegorza Apoznańskiego z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Zaobserwował on ciekawe zjawisko podczas jasnych nocy. Nietoperze, zamiast się bać, ruszały na łowy. Okazuje się, że gacki z naszego kraju zachowują się zupełnie inaczej niż te, które żyją na innych szerokościach geograficznych.
Nietoperze boją się księżyca, z jednym wyjątkiem
W latach 70. na terenie Panamy odkryto, że nietoperze boją się blasku księżyca. Zwierzęta chowały się w trakcie pełni księżyca, a naukowcy nie mogli stwierdzić, skąd bierze się takie zachowanie. Wszak jasne noce to świetna okazja do polowania, bo o wiele łatwiej jest nawigować w ciemnej przestrzeni. Niestety w przypadku nietoperzy taka pomoc jest zupełnie zbędna, a one same nienawidzą światła, nawet tego, które daje księżyc.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kuchenne triki, których nauczyła mnie mama
Przebadano nietoperze w Ameryce Środkowej i stwierdzono, że zwierzęta wolą przeczekać kilka nocy, niż narazić się na niebezpieczeństwo. Ich największymi przeciwnikami są ptaki szponiaste, węże i drapieżne ssaki, które podczas pełni są szczególnie aktywne. W tym wszystkim jest jeden wyjątek, czyli polskie nietoperze. Gacki za nic mają światło księżyca i chętnie wyruszają na łowy. Nasze rodzime nietoperze są jakieś inne? W tym wypadku chodzi o pewną zależność.
Polskie nietoperze kochają polować w czasie pełni
Dr Apoznański stwierdza, że różnica między nietoperzami z Panamy a tymi z Polski jest taka, że te z pierwsze są owocożerne i większe, a nasze rodzime są małe i owadożerne. Oznacza to, że polskie nietoperze są mniej widoczne i stanowią trudniejszą zdobycz dla innych zwierząt, przez co są dla nich mało atrakcyjne i nie warto na nie polować. Zupełnie inaczej jest w tropikach, gdzie duże nietoperze są podstawą diety niektórych drapieżników.
Na naszej szerokości geograficznej nietoperze są przyzwyczajone do blasku, gdyż w porze letniej słońce chowa się jedynie na kilka godzin. Gdyby nietoperze polowały tylko wtedy, gdy jest ciemno, zapewne umarłyby z głodu. Okolice blisko równika są inaczej oświetlone, co sprawia, że noce są mroczniejsze, a zwierzęta są przyzwyczajone do ciemności. Na sam koniec warto zwrócić uwagę na to, że w dzisiejszych czasach ludzie montują pełno sztucznego oświetlenia, które nieco odmienia przyzwyczajenia zwierząt, a księżyc nie ma już dla nich tego samego znaczenia. W tropikach ciężko o latarnie, lecz w naszym kraju jest ich bardzo wiele, dzięki czemu nietoperze są w stanie się do nich przyzwyczaić.