Zbliża się spektakularna pełnia. Na niebie zobaczysz Wilczy Księżyc
W styczniu będzie miała miejsce wyjątkowa faza księżyca. Będzie widoczny Wilczy Księżyc. Co to dla nas oznacza? Według ekspertów ta pełnia może wpłynąć na nasz nastrój oraz podejmowane w tym czasie decyzje. Sprawdź, czym charakteryzuje się to wydarzenie!
Nawet najwięksi sceptycy i niedowiarkowie muszą przyznać, że pełnia Księżyca ma pewien wpływ na niektórych ludzi. Co ciekawe, nasi przodkowie wierzyli, że światło z pełni Księżyca budzi ukryte demony, wampiry i czarownice. W dawnych czasach pełnia była symbolem magii oraz niebezpieczeństwa. Według wierzeń człowiek w tym czasie być wyjątkowo poddany na działanie złowrogich sił. Pełnia Księżyca kojarzyła się również ludziom ze wzmaganiem się chorób psychicznych, wzrastaniem popędu seksualnego, płodności oraz z ogólnym rozdrażnieniem i niepokojem. Wierzono nawet, że kobiety mają specjalną nić połączenia z Księżycem. Głownie chodziło o ich cykl menstruacyjny. Oczywiście w obecnych czasach porzucono wiarę w te liczne zabobony.
Kiedy można spodziewać się wilczego księżyca?
Wyjątkowa pełnia Księżyca wydarzy się już 25 stycznia 2024 roku. Według ekspertów jej kulminacja rozpocznie się o godzinie 18:45. Dosyć wczesna godzina startu zjawiska zapewni jej doskonałą widoczność po zachodzie słońca. Ze względu na to, że jest to pierwsza pełnia w roku, nazywana jest Wilczym Księżycem. Ciekawostką jest, że każda pełnia ma swoją zwyczajową nazwę. Wynikają one zazwyczaj z tradycji kulturowej i są zakorzenienie w symbolice. Skąd nazwa Wilczy Księżyc? Najprawdopodobniej od wilków, które podczas pełni od zawsze wykazywały wyjątkową aktywność i zagrażały ludziom lub innym zwierzętom.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak sprzątać, żeby było czysto
Wpływ pełni na sen
Mimo że w XXI wieku wszelkie wierzenia dotyczące magicznych właściwości pełni Księżyca odeszły w zapomnienie, to jednak część ekspertów przekonuje, że istnieje realny wpływ pełni na nasz sen. Z ustaleń naukowców wynika, że największe kłopoty ze snem zaobserwowano u ludzi właśnie w tym czasie. Według badań wieczór pełni Księżyca oraz dzień przed nią i po niej wpływają na zmniejszenie produkcji melatoniny w organizmie. Jest to niezwykle ważne, ponieważ melatonina to hormon odpowiedzialny za regulację rytmu dobowego. Jej ubytek zazwyczaj prowadzi do płytszego lub nawet niespokojnego snu. Warto podkreślić, że podczas pełni nawet zwierzęta są dużo bardziej aktywne oraz pobudzone. Powodem jest duża jasność, która zakłóca wszystkim sen.
Co może zmienić Wilczy Księżyc?
Według ekspertów pierwsza pełnia w roku jest dla wielu ludzi w pewien sposób przełomowa. Księżyc znajduje się wówczas w gwiazdozbiorze lwa, co może dodać energii oraz pewności siebie. Należy jednak pamiętać, aby podczas Wilczego Księżyca nie podejmować ważnych decyzji. Powodem są zwiększone w tym czasie u ludzi emocje oraz nadwrażliwość. Podczas pełni Księżyca zalecane jest wyciszenie się. W miarę możliwości spróbuj się więc zrelaksować i spokojnie zasnąć.