NewsyJuż niedługo wielkie liczenie bocianów. Wolontariusze wciąż poszukiwani

Już niedługo wielkie liczenie bocianów. Wolontariusze wciąż poszukiwani

Akcja liczenia bocianów już wkrótce
Akcja liczenia bocianów już wkrótce
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Ryzhkov Oleksandr
19.02.2024 08:42

Rusza kolejna edycja międzynarodowego liczenia bocianów białych. Cała akcja obywa się co 10 lat i są w nią zaangażowane tysiące wolontariuszy, którzy przeliczają populację bocianów na terenach polskich gmin. Jeśli fascynują cię te zwierzęta, koniecznie zgłoś się do akcji!

Liczenie bocianów odbywa się co 10 lat i ma na celu ochronę gatunku. Do akcji zaangażowanych jest mnóstwo wolontariuszy, którzy najpierw zostają odpowiednio wyszkoleni i wyposażeni, by jak najlepiej ocenić liczebność bocianów na terenie swojej gminy. Jeśli masz nieco wolnego czasu i pasjonujesz się ptakami, koniecznie zgłoś się do liczenia bocianów.

Dlaczego liczenie bocianów jest tak ważne?

Spis zwierząt będzie odbywał się od połowy czerwca aż do połowy lipca, w trakcie okresu lęgowego. Prowadzi się go w całej Polsce, głównie na terenie małych miejscowości. Docelowo potrzeba aż 2,5 tys. wolontariuszy, gdyż właśnie tyle gmin mamy w naszym kraju. Bociany powracają do swoich starych gniazd, dlatego najlepiej, gdy osoba wytypowana do liczenia dokładnie zna okolicę i posiada samochód. Wolontariusz przed samą akcją zostanie odpowiednio wyszkolony, zapozna się z systemem liczenia, otrzyma lornetkę i dostęp do oficjalnej bazy. Jeśli jesteś zainteresowany akcją, skontaktuj się z koordynatorem wojewódzkim i zadeklaruj chęć wzięcia udziału.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Ornitolodzy mówią, że samo policzenie gniazd nie wystarczy. Trzeba sprawdzić, ile dokładnie jest bocianów na terenie gminy. Pozwoli to oszacować liczebność ptaków, a to da realny obraz na sytuację bocianów w okolicy. Dane są spisywane do ogólnopolskiej bazy, a pod koniec bieżącego roku pojawią się oficjalne statystyki.

Liczebność bocianów w Europie wzrasta

Bocianie gniazda są obiektem westchnień ludzi. Ptaki są wielkie i majestatyczne, a wiele osób bacznie obserwuje "bociany na żywo", czyli nic innego jak transmisje z kamerek, które są umieszczone w pobliżu gniazd. Spis liczebności to jedynie forma ochrony tych ptaków. Wykorzystuje się to przez wiele lat, gdy planowane są nowe inwestycje, które zmuszają do przeniesienia gniazd.

Jeszcze 20 lat temu można było odczuć spory spadek populacji gatunku: z 52 tysięcy bocianich par na ok. 45-46 tysięcy par. Populacja zmniejszyła się głównie na zachodzie kraju. Na wschodzie liczba bocianów była znacznie wyższa, a w niektórych wioskach na Podlasiu można było znaleźć nawet do 200 gniazd na terenie jednej miejscowości. Mimo to niektóre wsie notowały spadek populacji o 30-40 proc.

Liczebność bocianów na arenie międzynarodowej powoli wzrasta. Największy przyrost zanotowano w okolicach Europy Zachodniej, gdzie do niedawna można było spotkać jedną parę ptaków na całą okolicę. Aktualnie notuje się wzrost o 200-300 proc. w skali kilkuletniej. Tegoroczny spis bocianów da jasny pogląd na to, czy sytuacja zwierząt w naszym kraju uległa poprawie.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także