Balkon i ogródOgródPosadź w ogrodzie. Pożyteczne owady i motyle będą zlatywać chmarami

Posadź w ogrodzie. Pożyteczne owady i motyle będą zlatywać chmarami

Zasadź w ogrodzie, a przyciągniesz pożyteczne owady jak magnes.
Zasadź w ogrodzie, a przyciągniesz pożyteczne owady jak magnes.
Źródło zdjęć: © Pixabay | neelam279

14.04.2024 10:16

Budząca się przyroda poprawia nasz humor, a tylko doświadczeni ogrodnicy wiedzą, że kwestią czasu jest pojawienie się na rabatach owadów. Jeśli zastanawiasz się, jakie rośliny przyciągną je na dobre, co przyniesie same korzyści, to już teraz zabierz się do pracy. Jakie owady są pożyteczne w ogrodzie?

Prawdziwe rajskie i bujnie kwitnące rabaty nie stworzą się same, a do tego potrzeba pracy, cierpliwości oraz pomocy małych latających przyjaciół. Dla większości owady oznaczają problemy, ale te są szczególnie pożyteczne i szybko odwdzięczą się za zaproszenie na grządki. Jakie rośliny działają na nie najbardziej? Tak skutecznie je zaczepisz na cały sezon.

Jakie owady są pożyteczne?

Matka natura stworzyła pożyteczne owady, abyśmy potrafili z nimi współpracować i wiedzieli, jak odróżnić je od tych niosących naszym rośliną zgubę. Szczególnie początkujący ogrodnicy mają z tym ogromny problem, a wystarczy zdecydować się na pewne gatunki kwiatów, dzięki którym zadomowią się na działce same. Do najbardziej potrzebnych nam owadów nie należą tylko pszczoły, ale też motyle, muchołówki, chrząszcze oraz pasikoniki i biedronki. Dzięki nim ogród zacznie tętnić życiem na cały sezon, a rośliny będą rosnąć jak szalone bez inwazji chorób lub szkodników.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Mało kto pamięta o tym, że bez pożytecznych owadów nie byłoby nas, a ich populacja z roku na rok drastycznie spada. W efekcie powinniśmy pomóc im przetrwać oraz dać bezpieczny dom, w postaci roślin, które zapewnią im przetrwanie. Od wieków pszczoły dawały człowiekowi nie tylko miód, ale także zapylały kwiaty, które potem owocowały, natomiast jedwabniki gwarantowały materiał do wyrabiania odzieży, a biedronki likwidowały mszyce. Z tych powodów warto przemyśleć na wiosnę swoje rozsady i koniecznie znaleźć dla owadów miejsce w ogrodniczym życiu.

Jakie rośliny przyciągają owady?

Wysiew roślin miododajnych, ale też mieszanki polnych kwiatów, to jeden z lepszych pomysłów, który nie będzie wymagał wiele pracy. Na ogrodowej łące koniecznie powinny znaleźć się maki, mniszki, stokrotki, ale też groszki pachnące, które sprawią, że chmarami będą odwiedzać ogrodową łąkę pożyteczne owady.

Można też zdecydować się na rośliny, które posiadają jednogłowe kwiaty, co znacznie ułatwi zwierzętom dostęp do nektaru, a znakomitym wyborem są słoneczniki, jak również bratki. W grupie roślin dających pożywienie i schronienie pożytecznym owadom znajdują się też pierwiosnki, skalnice, gęsiówki oraz gryka i żmijowiec, ale też jaśmin gwiaździsty.

Kiedy w ogrodzie na dobre zadomowią się pożyteczne owady, to warto przygotować im schronienie, czyli coraz modniejsze i dostępne w wielu sklepach hotele. Można też wykonać je samodzielnie z kawałków bambusa, drewna lub kory. Drugą kwestią, o jaką należy zadbać, jest zapewnienie owadom dostępu do wody, a najlepiej wykonać to w formie płytkiego poidełka wyłożonego kamieniami. Dzięki temu pożyteczne owady zostaną w twoim ogrodzie na bardzo długo.

Źródło artykułu:Genialne.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także