Balkon i ogródOgródBudka nie wystarczy. Zasadź w ogrodzie, a szybko przyciągniesz ptasi chór

Budka nie wystarczy. Zasadź w ogrodzie, a szybko przyciągniesz ptasi chór

Sadzę w ziemi i tak zapraszam ptaki do swojego ogrodu
Sadzę w ziemi i tak zapraszam ptaki do swojego ogrodu
Źródło zdjęć: © Getty Images | Jacky Parker Photography
10.03.2024 13:37, aktualizacja: 10.03.2024 13:53

Wiosna kojarzy się nam z pięknym śpiewem ptaków, które często organizują nam niezapomniane poranne oraz wieczorne koncerty. Wiele osób marzy o tym, aby ćwierkający przyjaciele pojawili się na ich działce, ale często sam karmnik z ziarnami dla ptaków to zbyt mało. Jak zwabić ptaki do ogrodu? Poznaj te rośliny, a skrzydlaci przyjaciele zostaną z tobą na dłużej.

Bujnie kwitnąca roślinność oraz pięknie śpiewające ptaki od razu poprawiają nasz humor, a przy tym pozwalają na chwilę relaksu we własnym ogrodzie. Znaczna część osób buduje dla nich karmniki, które szczególnie są dla ptaków pomocne zimą, kiedy ciężko jest im zdobyć pożywienie. Czy wiosną również zapraszają one wróbelki oraz sikorki do ogrodu? Zanim nadejdą ciepłe temperatury, zasadź te rośliny w swoim ogrodzie, a ptaki pojawią się same.

Dlaczego nie ma ptaków w karmniku?

Wiele osób może być zdziwionych, że pomimo dobrze zaopatrzonego karmnika nie ma w nim ptaków. Nie chodzi tutaj o to, że zwierzęta nie są łakome na ziarna, ponieważ powoli zaczęła się wiosna. W sezonie wiosenno-letnim ptaki żywią się tym, co znajdą same, więc dosypywanie im pożywienia mija się z celem, a przy tym ściąga do ogrodu zwierzęta, których nie do końca oczekujemy. Wiele gatunków ptaków uwielbia jeść nie tylko ziarna, ale także owady oraz inne bezkręgowce, a nawet szkodniki, które rujnują nasze rośliny w ogrodzie. Również z tego powodu warto zwabić do swojego ogrodu nie tylko sikorki lub wróble.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Chcąc zaprosić ptaki do ogrodu, trzeba włożyć to odrobinę pracy oraz pamiętać o tym, że latający przyjaciele potrzebują do życia kilku ważnych elementów. Zwierzęta te oprócz przyciągającej je roślinności potrzebują wody, a zainwestowanie w eleganckie poidełko lub oczko wodne, które będzie płytkie to strzał w dziesiątkę. Warto też zwabiając ptaki do ogrodu zamontować budki lęgowe, do których będą mogły wprowadzić się na stałe. Co zasadzić w ogrodzie, aby ptaki przyleciały do nas całymi stadami?

Jak zwabić ptaki do ogrodu?

Ptaki muszą mieć co jeść, więc najlepiej sprawdzą się do nich odmiany roślin ogrodowych, które nie tylko pięknie kwitną, ale także mają owoce. Gęste krzewy to dla nich idealne miejsce do schronienia się, ale też założenia gniazd. Najlepiej będzie zaplanować odpowiednie miejsce, w które chcemy zaprosić ćwierkających przyjaciół, a do tego idealnie sprawdzi się stworzenie im na uboczu działki zagajnika. Kluczowe w zwabieniu ptaków do ogrodu jest to, aby posadzone przez nas rośliny owocowały cały sezon.

  • Jak zwabić ptaki do ogrodu? Pomoże berberys.
  • Dzika róża zwabi ptaki do ogrodu.
  • Ptaki nie pogardzą owocami jarzębiny.
  • Głóg będzie świetnym ptasim bufetem.
  • Co przyciąga ptaki do ogrodu? M.in. śliwa tarnina.
  • Jeśli masz w ogrodzie jeżyny, ptaki chętnie przylecą.
  • Dereń jadalny pomoże przyciągnąć ptaki do ogrodu.
  • Rośliną przyciągającą ptaki jest dziwanna.
  • Krwawnik to świetny wabik na ptaki.
  • Chcesz zaprosić ptaki go ogrodu? Rokitnik ułatwi zadanie.
[1/10] Jak zwabić ptaki do ogrodu? Pomoże berberys.Źródło zdjęć: © Pixabay | _Alicja_

Bardzo dobrym rozwiązaniem będzie zasadzenie berberysu, dzikiej róży, jarzębiny, głogu, ale też krzewów oraz drzew owocowych, takich jak: śliwa tarnina, jeżyna, ligustr, kalina koralowa lub dereń jadalny. Ptaki zaproszą do ogrodu także ognik szkarłatny, krwawnik, rokitnik oraz dziewanna. Dzięki temu ptaki w naszym ogrodzie będą pojawiać się przez cały sezon i z pewnością odwdzięczą się nam niezapomnianym śpiewem oraz pomocą przy zwalczaniu szkodników.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także