InspiracjeŚwiąteczneZrobiłeś Wielki Piątek? Lepiej ustaw się w kolejce do konfesjonału

Zrobiłeś Wielki Piątek? Lepiej ustaw się w kolejce do konfesjonału

Wielki Piątek nie jest zwykłym dniem dla katolików, którzy przeżywają wtedy męczeńską śmierć Jezusa na krzyżu. Ta data rządzi się swoimi prawami, a przede wszystkim nakazami, o jakich lepiej nie zapomnieć. Czego nie wolno robić w Wielki Piątek? Jeśli zawalisz, to czeka cię pamiętna spowiedź.

Tego lepiej nie rób w Wielki Piątek
Tego lepiej nie rób w Wielki Piątek
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | javy

Triduum Paschalne w kościele trwa, a przeżywanie biblijnych wydarzeń przygotowuje nas do zbliżających się świąt wielkanocnych. Szczególnie ważnym jego punktem jest Wielki Piątek, kiedy obywają się nie tylko drogi krzyżowe, ale także Liturgia Męki Pańskiej. Przypomnienie na niej śmieci Jezusa wiąże się z surowymi restrykcjami, ale czy każdy wierzący dokładnie je pamięta?

Czego nie wolno robić w Wielki Piątek?

Ten piątek to wcale nie wesoły początek weekendu, a czas zadumy i żałoby, ale też pokuty, która ma nieść nadzieję katolikom na to, że zło wcale nie powiedziało ostatniego słowa. Podstawą tego przekonania jest wiara w to, że wszyscy wierzący zmartwychwstają, jak ich Bóg, ale zanim to nastąpiło, nawet on musiał umrzeć. Z tego powodu w tym dniu nie odprawia się mszy świętych oraz nie udziela sakramentów z wyjątkiem namaszczenia chorych, ale czego pod żadnym pozorem nie wolno robić wiernym w Wielki Piątek?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Kilka ciekawostek, które mogą się przydać!

Kodeks prawa kanonicznego, który obowiązuje wszystkich wierzących stanowi jasno, jak katolicy powinni przeżywać ten dzień Wielkiego Tygodnia. Wtedy należy zachować post ścisły (trzy posiłki, w tym jeden do syta), który odnosi się do nabożnych w przedziale wiekowym od 18 do 60 lat, chyba że są w wyjątkowej sytuacji zdrowotnej. W Wielki Piątek nie można spożywać mięsa, a ta zasada ciąży już na katolikach, którzy ukończyli 14 lat. Czy to oznacza, że poza tym wierzący mogą robić inne rzeczy bez narażania swojego sumienia na grzech?

Co jest zakazane w Wielki Piątek?

Niestety nie, a pozostałe zasady określa przede wszystkim niepisana tradycja, która przekazywana jest kolejnym pokoleniom katolików. W Wielki Piątek lepiej zrezygnować ze świętowania pod każdą postacią, a imprezy, tańce oraz trunki będą musiały poczekać do Niedzieli Wielkanocnej. Głośne słuchanie muzyki również nie jest wskazane, tak samo, jak robienie sporych zakupów przedświątecznych.

Z pewnością wiele osób zastanawia się, czy przed Wielkanocą zdążą jeszcze z myciem okien oraz innymi porządkami, które zaplanowali na Wielki Piątek lub Sobotę. Te dni wbrew pozorom, mimo że ważne, to na całe szczęście nie wiążą się z zakazem wykonywania prac domowych.

Nasi przodkowie z pewnością nie byliby zadowoleni z głośnego obchodzenia Wielkiego Piątku, ponieważ sami w ten dzień przeżywali żałobę, przez co symbolicznie zakładali na siebie czarne ubrania i unikali głośnych rozmów, a przede wszystkim kłótni. Na wsiach w Wielki Piątek nie czesano włosów, gaszono światła oraz zakrywano lustra, aby nie popaść w próżność, która byłaby grzechem. Dziś wierzący nawet nie mają obowiązku uczestnictwa w liturgii, co nie oznacza, że nie należy zachować się z powagą.