Balkon i ogródOgródPosiej obok marchwi. Wyrośnie duża i gruba jak nigdy

Posiej obok marchwi. Wyrośnie duża i gruba jak nigdy

Duża marchew na polu.
Duża marchew na polu.
Źródło zdjęć: © Getty Images | Anastasiia Bid

16.03.2024 11:10

Marzy ci się dorodna marchew na grządkach? Już wkrótce czas wysiewania tego warzywa, dlatego warto zastosować sprytny trik, dzięki któremu korzeń potroi swój rozmiar. Kluczem jest odpowiedni siew i dobre towarzystwo. Jak siać marchew by dała obfite plony?

Marchew to takie warzywo, które zawsze przydaje się w kuchni. Mało kto wyobraża sobie bez niej rosół, surówkę do obiadu czy zupę pomidorową. Jeśli też ją uwielbiasz, zadbaj, by zbiory marchwi były obfite, a warzywa starczyło na całą zimę. Aby tego dokonać, wystarczy, że dowiesz się jak siać marchew. Czasami kluczem jest dobre towarzystwo.

Kiedy siać marchew? Idealny czas już wkrótce

Marchew to odporne warzywo, dlatego można ją siać wczesną wiosną. Ważne by temperatura na zewnątrz nie była niższa niż 5 stopni Celsjusza. Gleba będzie na tyle ogrzana, by kiełki mogły swobodnie przebijać się przez ziemię. Kiedy i jak siać marchew? Niektórzy zaczynają sianie już początkiem roku, ale nie każdy musi się tak śpieszyć. Marchew można wysiać od marca do połowy kwietnia.

Tak naprawdę dzień miesiąca nie jest tu aż tak ważny, jak temperatura na zewnątrz. Marchew najlepiej rośnie w temperaturze 15-20 stopni Celsjusza. Jeśli zdarzy się, że marchew zaczyna już kiełkować, a nocą pojawią się wiosenne przymrozki, koniecznie nakryją ją agrowłókniną. Tkanina ochroni delikatną roślinę przed mrozem, a kiedy się ociepli, marchew będzie gotowa do wzrostu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak siać marchew, żeby była duża? Postaw na towarzystwo tego warzywa

Zdradzimy wam sekret rolników, którzy co roku zbierają gigantyczną marchew na polach. Co zrobić by marchew rosła w korzeń? W miejscu siania marchwi wygospodaruj przestrzeń na kilka rzędów rzodkiewki. Okazuje się, że towarzystwo tych dwóch roślin działa na nie niezwykle wspierająco. Jak siać marchew tym sposobem? Najlepiej, jeśli marchew znajduje się między rzędami rzodkiewki, która szybciej się rozwija i rozpulchnia glebę, co wpływa korzystnie na marchew.

Marchew wysiewaj na dobrze przygotowanym polu ze spulchnioną ziemią, która nie ma dużych grud i kamieni. Jak gęsto siać marchew? Zacznij od zrobienia płytkich (1-2 cm głębokości) rzędów w odstępnie 20-30 cm. Nasiona powrzucaj do ziemi i delikatnie je przysyp. Niektórzy uważają, że rzodkiew lepiej siać między marchwią, a nie obok. Dlatego nasiona rzodkwi i marchwi możesz wymieszać lub te pierwsze powsadzać w luki między marchwią. Pamiętaj, by nie ugniatać ziemi w tym miejscu, bo korzenie będą mieć trudniejszy start i w przyszłości żniwo może być mniej obfite.

Marchew nie potrzebuje kompostuobornika. Rolnicy uważają, że nawożenie jej organiczną materią może przyczynić się do choroby i złapania szkodnika pod nazwą połyśnica marchwianka. Obecność rzodkiewki jest wystarczająca. Już wiesz, jak siać marchew, więc przy następnych pracach ogrodowych zastosuj powyższą metodę, a jesienią przywitają cię obfite plony, których nie będziesz w stanie pomieścić w piwnicy.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także