Potrzebujesz zastrzyku szczęścia? Kup coś innej osobie
Zastanawiałeś się kiedyś, czym jest szczęście? To pytanie spędzało sen z powiek nawet starożytnym filozofom. A co na to nauka? Badacze z kliniki w Clevland postanowili sprawdzić, co tak naprawdę nas uszczęśliwia. Wyniki badania są jednoznaczne — to nie są pieniądze.
Szczęście to stan radości i wielkiego zadowolenia. Tak wynika z definicji. Tak naprawdę, każdy z nas postrzega je nieco inaczej. Arystoteles twierdził, że szczęście zależy od nas samych, zaś Victor Hugo uważał, że to przekonanie, iż jesteśmy kochani.
Jak widać, nie ma jeden definicji szczęścia. Jak to wygląda z naukowego punktu widzenia? Badacze z kliniki w Cleveland postanowili sprawdzić, czym jest szczęście i jak je odczuwamy. Wynik zaskoczy niejedną osobę, bowiem szczęście nie ma nic wspólnego z... pieniędzmi.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wiązanie krawata
Czym jest prawdziwe szczęście? Naukowcy już to sprawdzili
Szczęście to wyjątkowe uczucie. Wielu z nas całe życie "goni" za szczęściem, nie wiedząc, czym ono tak naprawdę jest. Czym jest więc prawdziwe szczęście? To umiejętność do odczuwania silnych, pozytywnych uczuć, które mogą być wywoływane przez dziesiątki różnych czynników. Odczuwanie i postrzeganie szczęścia to bardzo indywidualna sprawa. Dla części z nas będą to pieniądze, praca, nowa para butów, gdy dla innych będzie to rodzina, zdrowie, dach nad głową czy... spokój.
Na łamach czasopisma naukowego "Nature Communications" opublikowano artykuł dotyczący tego, co daje nam szczęście. Badacze z kliniki w Cleveland wręczyli uczestnikom badania 100 dolarów. Połowa badanych mogła przeznaczyć pieniądze na własne zachcianki, podczas gdy pozostali uczestnicy zostali poproszeni o wydanie tej kwoty na zakupy dla innych ludzi.
Okazało się, że grupa uczestników, która wydawała pieniądze na rzecz innych, odczuwała znacznie wyższy poziom szczęścia niż pozostali uczestnicy. Badacze twierdzą, że pomaganie innym ludziom może zwiększyć poziom dopaminy, serotoniny i oksytocyny. To hormony, które odpowiadają za odczuwanie szczęścia.
Jak wywołać szczęście?
Z naukowego punktu widzenia, szczęście to wydzielanie wspomnianych już hormonów, takich jak serotonina, oksytocyna czy dopamina. Można naturalnie zwiększyć ich poziom. Jak to zrobić?
- Serotonina pojawia się, gdy uprawiasz sport, medytujesz, odpoczywasz czy przebywasz na słońcu,
- Dopamina pojawia się tam, gdzie są dobre jedzenie, zakupy i rozrywka.
- Oksytocyna jest wywoływana przez przytulanie, całowanie oraz seks.
Jak widać, szczęście nie ma żadnego związku z pieniędzmi. To coś, co możemy dać sobie sami, jednak odczuwamy je najintensywniej, ofiarując je innym.