NewsyCzy po śmierci jednej osoby też obowiązuje przysięga małżeńska? Ksiądz wyjaśnia

Czy po śmierci jednej osoby też obowiązuje przysięga małżeńska? Ksiądz wyjaśnia

Przysięga małżeńska.
Przysięga małżeńska.
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Studio Migafka
14.03.2024 18:33

Małżeństwo to obopólna zgoda dwóch osób na zawarcie związku, który ma trwać na dobre i złe. Zazwyczaj towarzyszy temu piękna ceremonia kościelna oraz wesele. Niestety czasem małżeństwo może zostać przerwane przez śmierć. Czy wtedy nadal obowiązuje przysięga?

Małżeństwo to bardzo ważna decyzja oraz przełom w życiu wielu ludzi. Dla niektórych dzień zawarcia związku małżeńskiego z ukochaną osobą jest najszczęśliwszym i najważniejszym w życiu. Czasami jednak szczęście może zostać okrutnie przerwane przez śmierć któregoś z małżonków. Czy w takim wypadku wdowa lub wdowiec są nadal zobowiązani do wypełniania złożonej przysięgi małżeńskiej? Wątpliwości w tej sprawie postanowił rozwiać ksiądz.

Czy małżeństwo trwa nadal po śmierci małżonka?

Śmierć ukochanej osoby, partnera jest niezwykle trudnym i traumatycznym doświadczeniem. Wiele osób po takiej stracie nie wyobraża sobie swojej dalszej egzystencji i całkiem wyklucza wejście w przyszłości w jakąś inną, nową relację lub nawet małżeństwo. Ogólnie jest przyjęte, że żałoba po mężu lub żonie może trwać nawet kilka lat. Dla niektórych jednak ból straty nigdy nie ustaje i takie osoby są wierne swojej drugiej połówce już do końca życia.

Oczywiście każdy ma prawo do ułożenia sobie życia na nowo, więc zrozumiałe jest też, że po upływie pewnego czasu niektórzy ludzie szukają pocieszenia po stracie małżonka w ramionach innych osób. Podczas przysięgi w kościele pada jednak przyrzeczenie — że cię nie opuszczę aż do śmierci. Jak należy dokładnie interpretować to zdanie?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Ksiądz z TikToka postanowił wypowiedzieć się na temat małżeństwa

Ksiądz Piotr Jarosiewicz, który prowadzi swoje konto na TikToku postanowił odpowiedzieć na komentarz, w którym jedna z użytkowniczek TikToka zadała pytanie czy skoro ma 41 lat i jest prawie dwa lata wdową to, czy będzie grzechem jeśli ona się jeszcze raz zakocha. Zdaniem księdza w momencie śmierci któregoś z przyrzekających sobie małżonków, przysięga przestaje obowiązywać. Każdy ma prawo do szczęścia i ułożenia sobie życia na nowo. Nie jest to jego zdaniem również grzech, ponieważ ślubowanie zostało wypełnione aż do śmierci.

Wychodzi więc na to, że po śmierci przysięga małżeńska już nas nie obowiązuje. W niebie nie będzie miało znaczenia to, że ktoś był z kimś kiedyś związany małżeństwem. Zresztą tak też mówi pismo święte. Świadczy o tym, chociażby fragment Ewangelii św. Łukasza, Mt 22, 30.

Mt 22, 30 Przy zmartwychwstaniu bowiem nie będą się ani żenić, ani za mąż wychodzić, lecz będą jak aniołowie Boży w niebie.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także