NewsyPożar w śmieciarce. Wszystko przez źle posegregowane odpady

Pożar w śmieciarce. Wszystko przez źle posegregowane odpady

W śmieciarce w Gorzowie Wielkopolskim wybuchł pożar.
W śmieciarce w Gorzowie Wielkopolskim wybuchł pożar.
Źródło zdjęć: © Getty Images | Tony Baggett
15.03.2024 12:25

Niewłaściwa segregacja śmieci może doprowadzić do tragedii, o czym przekonali się mieszkańcy Gorzowa Wielkopolskiego. W śmieciarce wybuchł pożar, a to wszystko przez... baterię od laptopa.

W 2020 roku wprowadzono obowiązek selektywnej segregacji śmieci. Mimo to, wiele osób ignoruje zalecenia i wrzuca do kosza, co popadnie. Do niebezpiecznego incydentu związanego z odpadami doszło we wtorek  Gorzowie Wielkopolskim.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Co spowodowało pożar w gorzowskiej śmieciarce?

Obowiązek segregacji śmieci dotyczy każdego z nas, a niezastosowanie się do przepisów prawa może skutkować wysoką karą (od dwukrotności do czterokrotności opłaty podstawowej za odbiór odpadów). Nikt nie spodziewał się jednak, że nieprawidłowa segregacja śmieci może doprowadzić do tragedii. Portal Zielona Interia poinformował o niebezpiecznym zdarzeniu, do którego doszło w Gorzowie Wielkopolskim.

Pracownik firmy zajmującej się odpadami komunalnymi przyjechał na osiedle, żeby zabrać śmieci. Po opróżnieniu niebieskiego pojemnika przeznaczonego na papier, włączył prasę do zgniatana odpadów. Wtedy w śmieciarce wybuchł pożar. Okazało się, że jeden z mieszkańców wrzucił do kontenera z papierem starą baterię do laptopa. W trakcie zgniatania bateria wybuchła i wywołała pożar.

"Mimo ciągłych działań edukacyjnych w zakresie ochrony środowiska oraz ścisłego przestrzegania zasad segregacji odpadów, doszło do kolejnego incydentu spowodowanego ludzką nieuwagą" - czytamy w oświadczeniu firmy, do której należy uszkodzona śmieciarka. Dzięki szybkiej reakcji pracowników na miejsce przyjechały służby porządkowe, które pomogły ugasić pożar.

Jak segregować śmieci?

Stan środowiska pogarsza się z roku na rok. Temperatury są coraz wyższe, a poziom wody nieustannie się podnosi. Polska znajduje się w niechlubnej czołówce najbardziej zanieczyszczonych państw w Europie. Segregacja śmieci to nasz wspólny obowiązek i nie możemy go bagatelizować.

Do jakich pojemników wrzucać odpadki?

  • Papier — niebieski pojemnik,
  • metale i tworzywa sztuczne — żółty pojemnik,
  • szkło — zielony pojemnik,
  • odpady bio — brązowy pojemnik,
  • odpady zmieszane — czarny pojemnik.

A co z elektrośmieciami, które spowodowały wybuch pożaru w śmieciarce? Niesprawne urządzenia czy baterie należy oddać do lokalnego punktu PSZOK lub serwisu sprzętów RTV i AGD czy upoważnionego skupu złomu. Klasyczne baterie, których używamy m.in. do pilota czy zabawek, należy umieścić w pojemniku na baterie, które znajdują się w urzędach miasta, a także w większości dużych marketów.

Źródło: Zielona Interia

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także