PoradySprzątanieCzy sąsiad może składować śmieci i złom na swojej działce? Wyjaśniamy

Czy sąsiad może składować śmieci i złom na swojej działce? Wyjaśniamy

Śmieci leżą przed domem
Śmieci leżą przed domem
Źródło zdjęć: © Getty Images | WW5
09.03.2024 11:45

Masz za płotem uciążliwego sąsiada? Zacznij działać. Musisz wiedzieć, że na własnej posesji nie może robić wszystkiego, czego tylko zapragnie. Gdzie zgłosić problem? Jak poradzić sobie z uciążliwym sąsiadem? Wyjaśniamy.

Zasada dotycząca spokojnego współżycia sąsiedzkiego jest jedna. Możesz korzystać w taki sposób ze swojego podwórka i nieruchomości, aby nie zakłócać spokoju sąsiadów. Nie możesz też uniemożliwiać osobom mieszkającym obok codziennego funkcjonowania na własnych posesjach.

Czego nie może robić sąsiad na swojej działce?

Chodzi o działania, które godzą w osoby mieszkające w okolicy i zakłócają ich spokój. W art. 144 kodeksu cywilnego możemy przeczytać:

Właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymywać się od działań, które by zakłócały korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych.

Sąsiad nie może:

  • palić gałęzi na swojej działce (chyba że zezwala na to gmina),
  • przerzucać odpadków i śmieci na naszą działkę,
  • wylewać ścieków na naszą działkę i podkopywać się pod nią,
  • kierować nadmiernego oświetlenia na naszą działkę,
  • unikać koszenia trawy i doprowadzić do rozrostu roślinności, która infekuje naszą działkę,
  • zadymiaćzalewać wodą naszej działki.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Czy sąsiad może magazynować śmieci na swojej działce?

Absolutnie nie. Każda osoba jest zobowiązana do prawidłowego gospodarowania swoimi śmieciami. Składowanie odpadów prowadzi do wydzielania się nieprzyjemnego zapachu, a także namnażana się insektów. To wszystko negatywnie wpływa na zdrowie, a także poczucie estetyki osób mieszkających w okolicy. Śmieci można magazynować w przypadku, gdy czekamy na odbiór odpadów wielkogabarytowych. Jest to możliwe także wtedy, kiedy odpadki są nam potrzebne do jakichś procesów technologicznych czy organizacyjnych. Jednak w tym przypadku trzeba mieć stosowane pozwolenie i ten proceder jest ograniczony czasowo (nie dłużej niż 3 lata).

Odpady mogą być magazynowane, jeżeli konieczność magazynowania wynika z procesów technologicznych lub organizacyjnych i nie przekracza terminów uzasadnionych zastosowaniem tych procesów.

Ustawa z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach

Jeśli sąsiad zrobił ze swojego podwórka rupieciarnię, możesz zgłosić problem do prezydenta miasta, wójta lub burmistrza. On wyda wezwanie do usunięcia odpadków, a jeśli to nie pomoże, to nałoży karę administracyjną (od 10 tys. do miliona zł).

Czy sąsiad może składować złom?

W tym przypadku sprawa jest cięższa do rozstrzygnięcia. Złom można uznać za odpad, jednak niektóre części aluminiowe czy metalowe nadają się do ponownego użycia i przerabiania w warunkach domowych. Jeśli sąsiad posiada pozwolenie na składowanie złomu, to nic tutaj nie wywalczymy. Jeżeli osoba za płotem takiego pozwolenia nie ma, to można żądać usunięcia złomu lub zadośćuczynienia. Jednak trzeba udowodnić, że złom ogranicza korzystanie z posesji i z obiektywnego punktu widzenia jest uciążliwy.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także