PoradyOrganizacjaGdzie wyrzucać zużyte baterie? Większość Polaków popełnia ogromny błąd

Gdzie wyrzucać zużyte baterie? Większość Polaków popełnia ogromny błąd

Teraz już wiem, gdzie wyrzucać zużyte baterie
Teraz już wiem, gdzie wyrzucać zużyte baterie
Źródło zdjęć: © Genialne
28.02.2024 15:52

Bardzo często zużyte baterie są nie lada problemem, a wiele osób nie wie, gdzie powinno być ich miejsce. Wyrzucenie baterii do kosza nie jest najlepszym pomysłem, tak samo, jak składowanie ich w reklamówkach lub koszykach i oczekiwanie, że wyniosą się same. Gdzie wyrzucić zużyte baterie?

Bez baterii nawet najlepszy elektroniczny gadżet nie posłuży nam zbyt długo. Dlatego zawsze musimy mieć nowe opakowanie w domu. Z pewnością przynajmniej raz miałeś problem z pilotem do telewizora, który z dnia na dzień przestał działać. Jeśli mocne wstrząsanie lub uderzanie urządzeniem, a nawet kręcenie bateriami nie przyniosło efektów, to z pewnością są wyczerpane i należy je wymienić. Dopiero po wyjęciu zużytych baterii zaczyna się kłopot, a odpowiednim dla nich miejscem wcale nie jest kosz.

Gdzie oddać zużyte baterie?

Jeśli nasze baterie straciły swoją moc, to po prostu należy się ich pozbyć. Nie jest to jednak takie proste, jak mogłoby się wydawać. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że możemy pozbyć się zużytych baterii na co najmniej kilka sposobów. Dzięki temu oszczędzimy sobie nerwów, a recykling baterii pozytywnie wpłynie na środowisko. Najprościej będzie oddać nasze baterie do punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych, które powinny być w każdej gminie. Właśnie tam jest miejsce wyczerpanych baterii, a lokalne służby będą doskonale wiedzieć, jak zutylizować je bezpiecznie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Drugim miejscem, przeznaczonym na oddanie zużytych baterii, są pojemniki, które często możemy spotkać na korytarzach urzędów, szkół lub w innych budynkach użyteczności społecznej. Wtedy wystarczy zabrać baterie ze sobą i po prostu wrzucić je do odpowiednio oznaczonych koszy, a potem zapomnieć o problemie. Tak samo jest w przypadku pojemników na zużyte baterie oraz inne elektrośmieci, które możemy zauważyć w sklepach wielkopowierzchniowych.

Według prawa sklepy, które są większe niż 25 m kw., mają obowiązek zbiórki wyczerpanych baterii, pod warunkiem, że są one dostępne w ich asortymencie. Wtedy podczas wyprawy na zakupy możemy zabrać ze sobą zużyte baterie i wyrzucić je do wyznaczonych koszy. Wszystkie powyższe opcje są bezpłatnym rozwiązaniem, które dodatkowo nie obciąży nas zbędnymi kosztami.

Dlaczego należy oddawać zużyte baterie?

Na co dzień zapominamy o tym, że zużyte baterie zawierają w sobie toksyczne dla naszego zdrowia substancje chemiczne. Najbardziej niebezpieczne z nich to rtęć, ale też ołów lub nikiel. Bateria wyrzucona do kosza może skazić całe środowisko i zaszkodzić nie tylko nam, ale też zwierzętom oraz roślinom. Jeśli z oddaniem zużytych baterii będziemy czekać zbyt długo, to możemy być pewni, że zacznie wydzielać się z nich kwas siarkowy. W efekcie możemy spodziewać się nie tylko toksycznych oparów, ale też zwiększonego ryzyka pożaru.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także