PoradyOrganizacjaProwadzisz auto w klapkach? Instruktorzy jazdy grzmią

Prowadzisz auto w klapkach? Instruktorzy jazdy grzmią

Prowadzenie samochodu w klapkach
Prowadzenie samochodu w klapkach
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | SKT Studio
08.04.2024 16:03

Prowadzenie samochodu to poważna rola. Kierowca musi być zawsze czujny i przygotowany do jazdy. Wsiadając za kółko, ważna jest nie tylko sprawność pojazdu, ale i obuwie, w jakim prowadzisz. Niektóre buty zupełnie się do tego nie nadają. Czy za jazdę w klapkach grozi mandat?

Kiedy zaczynają się upały, wiele osób zmienia obuwie na bardziej przewiewne i rezygnuje z ciężkich zabudowanych butów. Zamiast sportowego obuwia wsuwamy na nogi klapki i sandały, które mają nieco ochłodzić rozgrzane stopy. Takie buty są praktyczne, ale nie do prowadzenia samochodu. Wystarczy jeden niewłaściwy ruch, a buty mogą być przyczyną kolizji na drodze.

Czy można prowadzić w klapkach? Prawo nie daje złudzeń

W polskim prawie nie ma żadnego zapisu o tym, czy można prowadzić samochód w klapkach. Można więc uznać, że to legalne. Mimo to instruktorzy odradzają używania takiego obuwia w trakcie jazdy. Ma to związek z niebezpieczeństwem, jakie niosą takie buty.

Klapki nie są zbyt stabilnym obuwiem. Podeszwa to najczęściej kawałek pianki, a but trzyma się jedynie na kilku paskach. Prowadzenie samochodu wymaga niekiedy szybkiej reakcji i błyskawicznego wciśnięcia hamulca. Jeśli w takim momencie klapek zsunie się ze stopy, wciśnięcie pedału może być opóźnione w czasie, a to grozi poważną kolizją.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Inna, bardzo prawdopodobna sytuacja, która może zdarzyć się podczas prowadzenia samochodu, to zsunięcie się klapka i zablokowanie pedału. W trakcie jazdy nie możesz sięgnąć po but pod swoje nogi, bo stworzysz zagrożenie na drodze. Tak więc teoretycznie można prowadzić w klapkach, lecz w praktyce jest to obarczone sporym ryzykiem spowodowania kolizji lub wypadku.

Czy można prowadzić samochód na boso?

Ktoś może stwierdzić, że skoro klapki nie nadają się do jazdy, to może lepiej prowadzić na boso? Niestety ten sposób również nie zda egzaminu. Choć ze stóp nie ma się co ześliznąć, a prowadzenie samochodu jest możliwe, to w dalszym ciągu niesie to pewne ryzyko. Bosa stopa nie ma odpowiedniego wyczucia i może nie docisnąć hamulca w sytuacji awaryjnej.

Jakie buty wybrać do prowadzenia samochodu?

Latem, gdy jest ci ciepło, warto mieć w samochodzie zapasowe buty, które będziesz wkładać zawsze do jazdy. Powinny być to sportowe buty z twardą, płaską podeszwą. Najlepiej, gdy są wiązane i mocno trzymają się stopy. Nie zaleca się wkładania butów, które mają wiele elementów ozdobnych, bo te mogą przypadkowo haczyć o pedał.

Eleganckie buty na koturnie czy szpilce lepiej odstawić na bok. To tak samo jak w przypadku japonek. Można prowadzić w szpilkach, ale niesie to duże ryzyko. Dla bezpieczeństwa siebie i innych lepiej z nich zrezygnuj.

Źródło artykułu:Genialne.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także