PoradyLajfhakiPrzypaliłeś żelazko? Sięgnij do kosza z owocami, działa na wszystkich powierzchniach

Przypaliłeś żelazko? Sięgnij do kosza z owocami, działa na wszystkich powierzchniach

Jak wyczyścić przypalone żelazko?
Jak wyczyścić przypalone żelazko?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | New Africa

08.04.2024 15:44

Włączasz żelazko, przeciągasz nim po materiale i ze zdumieniem odkrywasz, że pojawiła się na nim spalenizna? Sięgnij po jeden owoc, który z pewnością masz już w domu. Przypalone żelazko nie będzie problemem.

Mówi się, że prasowanie jest już passe. Żelazko pobiera wiele prądu, a samo prasowanie wydaje się nie mieć większego sensu. Nie zmienia to faktu, że niektóre materiały gniotą się tak bardzo, że niewyprasowane wyglądają na wyjątkowo niechlujne. Jednym z takich materiałów jest m.in. len.

Żelazko jest zwykle rzadko czyszczone. Po włączeniu urządzenia może więc czekać nas nieprzyjemna niespodzianka w postaci plam ze spalenizny. Jak wyczyścić przypalone żelazko? Potrzebujesz tylko jednej rzeczy, którą z pewnością masz już w swoim domu.

Jak pozbyć się kamienia z żelazka?

Jeśli regularnie używasz żelazka, to oczywiste, że dolewasz do niego nieco wody, aby ułatwić sobie prasowanie. Nic tak nie rozprostowuje materiału jak odrobina pary. To wygodne rozwiązanie ma jedną wadę. Kiedy dolewamy wody do żelazka, ta zaczyna się nagrzewać. W tym momencie dochodzi do wytrącenia się jonów wapnia i żelaza z wody. W wyniku reakcji chemicznej powstaje osad, który potocznie nazywany jest kamieniem.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak pozbyć się kamienia z żelazka? Sięgnij po kwasek cytrynowy. Kupisz go w każdym sklepie, a opakowanie kosztuje mniej niż złotówkę. Wsyp go do wody, a tak przygotowany roztwór wlej do żelazka. Włącz urządzenie i rozgrzej je do najwyższej możliwej temperatury. Po rozgrzaniu żelazka zacznij naciskać przycisk odpowiadający za wydostawanie się pary. Rób to tak długo, aż zużyjesz cały roztwór. Po kamieniu nie powinno być już śladu.

Jak wyczyścić przypalone żelazko?

Wnętrze żelazka wymaga czyszczenia, podobnie jak stopa grzejna. Jak wyczyścić przypalone żelazko? Potrzebujesz tylko jednej rzeczy, którą z pewnością masz już w domu. To cytryna. Kwas cytrynowy rozpuści spaleniznę, a także pozbędzie się wszelkich zanieczyszczeń.

Jak to zrobić? Włącz żelazko i rozgrzej je do średniej temperatury. Odłącz je od prądu, a następnie weź do ręki cytrynę. Przekrój ją na pół i przyłóż owoc do ciepłego żelazka. Pocieraj nim po całej powierzchni, zwracając szczególną uwagę na plamę spalenizny. Po kilku minutach plama zniknie. Na końcu przetrzyj żelazko czystą i wilgotną ścierką z mikrofibry.

Ten patent można stosować do każdego rodzaju żelazek. Jeśli chcesz spotęgować ten efekt, dodaj sok z cytryny do wody, którą wlewasz do żelazka. Pozbędziesz się kamienia, zmiękczysz wodę, a także nadasz tkaninom przyjemnego, cytrusowego zapachu. Teraz już wiesz, jak wyczyścić przypalone żelazko.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także