Przed siewem popraw jakość gleby w ogrodzie. Dwa najlepsze dokarmiacze
Wiosenne przygotowania do nowego sezonu wegetacyjnego ruszyły, a oprócz wysiania rozsad oraz porządków na działce warto pamiętać o jednym istotnym elemencie. Każdy, kto przynajmniej raz uprawiał rośliny, doskonale wie, że kluczową rolę w ich wzroście odgrywa gleba. Przed zakupem siewek warto o nią zadbać, czyli użyźnić. Poznaj, jak poprawić jakość gleby w ogrodzie.
02.03.2024 13:47
Ziemia, a w zasadzie jej odpowiednia jakość, to podstawa zdrowo rosnących oraz bujnych roślin. Dzięki odpowiednim składnikom odżywczym w glebie te będą odporne na warunki atmosferyczne, ataki szkodników oraz różne infekcje chorób. Bardzo często po okresie jesienno-zimowym ziemia w ogrodzie jest jałowa, a to nie najlepiej wróży na obfite plony. Dzięki tym dwóm dokarmiaczom gleba błyskawicznie zyska na wartości, czyli zwiększy swoją jakość.
Dlaczego warto zadbać o glebę przed siewem?
Bardzo często jako ogrodnicy zapominamy, jak ważną funkcję w uprawie roślin odgrywa odpowiednia jakość gleby. Przecież posadzone rozsady nie mogą żyć samą wodą lub promieniami słonecznymi. Ich bujne wyrośnięcie będzie niemożliwe, jeśli nie będą miały mocnej podstawy w formie żyznego podłoża. Właśnie w glebie rośliny rozwijają swoje korzenie, a ich kondycja odbija się często na wyglądzie oraz plonach, które mogą być marne, kiedy jest jałowa.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jeśli lubimy hodowlę roślin w ogrodzie, ale też inwestujemy w nią pieniądze oraz czas, to warto zrobić to profesjonalnie i z głową. Kiedy sadzimy rośliny, to oczekujemy od nich, że będą za kilka miesięcy cieszyć nas swoim wyglądem oraz zadowalać obfitymi plonami, ale nie wydarzy się to bez odpowiednich przygotowań gleby na grządkach. Mamy dla ciebie dwa patenty na to, jak poprawić jakość gleby bez zbędnego wysiłku.
Jak poprawić jakość gleby w ogrodzie?
Z pewnością myślisz, że zabieg użyźniania gleby w ogrodzie będzie kosztowny i zajmie sporo czasu, ale nic bardziej mylnego. Zastrzyk witaminowy dla ziemi jest konieczny po okresie zimowym, kiedy podłoże traci swoje odżywcze właściwości. Wiele osób nawozi glebę kompostem, gnojówkami, a nawet biohumusem, które są tanimi i ekologicznymi sposobami na poprawę jej jakości. W przypadku dwóch patentów, które za chwilę poznasz, chodzi o dokarmienie gleby, co jest równie skutecznym, ale o wiele prostszym sposobem. Czego potrzebujesz, aby polepszyć jakość ziemi w ogrodzie?
Pierwszym smakołykiem dla gleby w ogrodzie jest biowęgiel, czyli ultraodżywczy rodzaj dobrze znanego węgla drzewnego. Bardzo szybko poprawi nie tylko jakość, ale też strukturę ziemi, a wystarczy rozrobić go z gnojówką z pokrzyw. Po kilku dniach nabierania mocy miksturę należy wylać na glebę, a cały proces powtórzyć co najmniej dwa razy w miesiącu przed siewem roślin.
Innym sposobem na poprawę jakości gleby są dżdżownice kalifornijskie, które warto zaprosić do ogrodu. Żyjąc w ziemi, nie tylko poprawią jej kondycję, ale też skutecznie ją napowietrzą, przez co zadziałają jak żywy nawóz wzmacniający. Warto zapewnić dżdżownicom na grządkach kilka mokrych kartonów, czyli pokarm, aby nie uciekły z działki. Dzięki tym dokarmiaczom co sezon będziesz poprawiał jakość gleby w swoim ogrodzie.