Balkon i ogródOgródOgórki urosną jak na drożdżach. Złotym kluczem jest termin siewu

Ogórki urosną jak na drożdżach. Złotym kluczem jest termin siewu

Mimo srogiej zimy za oknem już teraz warto przygotować się na kolejny sezon ogrodniczy. Zaplanowanie warzywnika oraz zakup odpowiednich nasion to koniecznie minimum, które musisz wykonać. Na wzrost ogórków oprócz wody i nawożenia ma wpływ termin, w jakim je posadzisz.

Pamiętaj o wysiewie nasion ogórka w tym terminie
Pamiętaj o wysiewie nasion ogórka w tym terminie
Źródło zdjęć: © Freepik

Ogórki na stałe zagościły w przydomowych ogrodach oraz szklarniach, ponieważ są łatwe w uprawie i przynoszą obfite plony. Podczas wyboru nasion ogórka mało kto myśli nad idealnym terminem ich wysiania, a przecież ma on niebagatelny wpływ na rozwój krzaczków oraz dobrą kondycję warzyw. Kiedy sadzić ogórki, aby rosły i owocowały długo?

Kiedy siać ogórki?

Wszystko zależy od warunków atmosferycznych, które lubią zmieniać się jak w kalejdoskopie oraz upodobań ogórków. Warzywa te uwielbiają ciepło i warto przede wszystkim kierować się właśnie tym podczas wysiewu nasion. Przed przygotowaniem gruntu należy zastanowić się nad odpowiednim miejscem dla ogórków, które mogą rosnąć pod osłonami lub bezpośrednio w ziemi.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

10 ogrodniczych trików, których nauczyła mnie mama!

Technika uprawy ogórków będzie mieć ogromny wpływ na plony, a również nie bez znaczenia są warunki klimatyczne oraz odmiana warzywa. Kiedy ogórki zasiejemy podczas przymrozków, to stracimy tylko czas i nasiona, które nie wykiełkują. Natomiast ziarna wysiane za późno również nie zdążą przynieść odpowiednich plonów, a wtedy też nie doczekamy się ogórków. Czy istnieje złoty środek na ich zasadzenie?

Obserwacja pogody za oknem to podstawowy warunek, jaki musimy spełnić. Wielu ogrodników na wysiew ogórków proponuje maj (temperatura w granicach 13-16 stopni Celsjusza), ale pierwsze wiosenne ciepło to nie wszystko, co jest koniecznie do wzrostu bujnych krzaków ogórka. Najlepiej jest regularnie sprawdzać kalendarz księżycowy lub biodynamiczny, aby przy ich pomocy wyznaczyć najlepszy dzień na rozsady nasion ogórka.

Jak przygotować grunt pod siew ogórków?

Podstawowym warunkiem, który zagwarantuje nam obfite plony, jest gleba, która powinna być dobrze użyźniona, przepuszczalna oraz wilgotna. Przed wysianiem nasion warto wzbogacić ziemię nawozem w postaci kompostu lub obornika, aby poprawić odczyn pH gleby. Dla gruntu pod ogórki powinien wynosić on od 6,5 do 7 pH. Sposób siania ogórków również nie powinien być przypadkowy, a należy pod nie przygotować rzędy w odległości od siebie od 80 cm do nawet 120 cm.

Tak pielęgnowane nasiona zaczną owocować bujnie
Tak pielęgnowane nasiona zaczną owocować bujnie © Freepik

Po wysianiu ogórka przykrywamy nasiona ziemią i obficie podlewamy, a regularne nawadnianie sprawi, że ogórki wyrosną szybko. Potem można zmniejszyć ilość wody, aby nie doprowadzić do chorób grzybowych. Nie wolno zapomnieć nam także o świetle, którego ogórki potrzebują do prawidłowego wzrostu oraz regularnego doglądania ich kondycji, aby szybko eliminować choroby i szkodniki.