NewsyPrzetrzymałeś książkę? W tej bibliotece oddasz ją bez kary. Wystarczy pokazać zdjęcie

Przetrzymałeś książkę? W tej bibliotece oddasz ją bez kary. Wystarczy pokazać zdjęcie

Kobieta robi zdjęcie kotu
Kobieta robi zdjęcie kotu
Źródło zdjęć: © Getty Images | Mariia Borovkova
25.03.2024 11:14

Z pewnością nie raz zdarzyło ci się zapomnieć o oddaniu książki do biblioteki. Przetrzymanie wiąże się z karą finansową i stresem na samą myśl o oddaniu książki. Biblioteka w Worcester postanowiła rozwiązać ten problem w niecodzienny sposób. Należność zostaje anulowana po... okazaniu zdjęcia kota.

"Kto czyta książki, żyje podwójnie" - powiedział kiedyś Umberto Eco. Czytanie to doskonały trening umysłu, ale też sposób na oderwanie się od odmętów rzeczywistości. Książki to duży wydatek, dlatego też wiele osób korzysta z biblioteki. Możemy wybierać spośród tysięcy książek, ciesząc się nimi w zaciszu domowego ogniska.

Wypożyczenie książek z biblioteki jest całkowicie darmowe, o ile oddamy ją w terminie. Każdy z nas raz w życiu przetrzymał książkę, co wiąże się z karą finansową, na którą nie zawsze mamy pieniądze. Wiele osób unika wizyty w bibliotece w obawie przed spłatą długu, uniemożliwiając wypożyczenie książki innym. Biblioteka w Worcester postanowiła rozwiązać ten problem w niecodzienny sposób. Należność zostaje anulowana po... okazaniu zdjęcia kota. Akcja została opisana na łamach NY Post.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

W tej bibliotece oddasz książkę bez kary. Wystarczy, że pokażesz zdjęcie kota

Marzec to miesiąc kotów, przynajmniej w bibliotece znajdującej się w Worcester w stanie Massachusetts. W całym budynku można zobaczyć zdjęcia kotów, a pracownicy organizują liczne atrakcje związane z kotami. "Feline Fee Forgiveness" to jeden z marcowych programów, który polega na... anulowaniu długu w bibliotece za okazaniem zdjęcia kota.

Sprawa została opisana na łamach serwisu NY Post. Akcja ma na celu zachęcić ludzi do czytania i odwiedzania biblioteki, nawet jeśli mają w niej dług.

Życie czasami bywa trudne. Niektórzy muszą wybierać pomiędzy zapłaceniem za książkę, którą zjadł pies, a kupieniem artykułów spożywczych.

Jason Homer, dyrektor wykonawczy Biblioteki Publicznej w Worcester w rozmowie z Fox News

Wyjaśnił, że w ten sposób chcą pokazać dłużnikom, że nie mają się czego obawiać. - Chcemy przyjść do nich z życzliwością, przebaczeniem i powiedzieć: "po prostu bądźcie częścią naszej społeczności" - dodał.

Biblioteka przyjazna kotom

W marcu można oddać książkę bez kary finansowej, o ile przy zwrocie pokaże się zdjęcie kota. Nie trzeba być jego właścicielem. Wystarczy, że na zdjęciu będzie znajdował się kot. Dlaczego wybrano akurat kota? - Bibliotekarz to miłośnik książek, kardiganów i kotów – tłumaczy Homer. Zadłużenie w bibliotece to problem ogólnokrajowy. Biblioteka w Worcester wstrzymała przyjmowanie zwrotów na czas pandemii ze względów sanitarnych.

W ciągu dwóch lat łączna kwota zadłużenia urosła do 11 tys. dolarów, czyli 43 tys. złotych. - Te kary tak naprawdę nic nie przyniosły bibliotece [...]. Przypominało to bardziej zadłużenie, które nigdy nie zostało spłacone — dodał Homer. Akcja okazała się na tyle skuteczna, że w pierwszym tygodniu akcji do biblioteki wróciły setki przetrzymanych egzemplarzy.

Źródło: NY Post

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także