ZagadkiLogicznePrzez godzinę kłóciłam się z bratem o wynik. Rozwiążesz bez kalkulatora?

Przez godzinę kłóciłam się z bratem o wynik. Rozwiążesz bez kalkulatora?

To równanie matematyczne możesz rozwiązać bez kłótni
To równanie matematyczne możesz rozwiązać bez kłótni
Źródło zdjęć: © Canva
05.03.2024 13:50

Zagadki matematyczne nie powiedziały jeszcze ostatniego słowa, a ich poziom trudności nadal jest twardym orzechem do zgryzienia. To równanie matematyczne skłóciło całe rodziny i nieźle podniosło ciśnienie, a przez wynik internauci skakali sobie do gardeł. Czy tę łamigłówkę można rozwiązać w mgnieniu oka i zapomnieć o kalkulatorze?

Na pewno od patrzenia na równanie "20 + 20 - 10 × 0 + 5 + 5 = ?" od razu boli cię głowa i masz ochotę zapomnieć, że kiedykolwiek je widziałeś. Liczby wcale nie zachęcają do obliczeń matematycznych, a co gorsza zadanie wydaje się długie, męczące i trudne. Negatywne nastawienie do matematyki to już standard, ale czy można mimo uprzedzeń oraz przykrych doświadczeń ze szkoły złapać byka, a w zasadzie równanie, za rogi? 

Jak rozwiązać to kłótliwe równanie matematyczne?

Zamiast tracić nerwy i czas, rusz głową, logiczne myślenie z pewnością ci pomoże, a przy okazji nie zaszkodzi. Z pewnością podczas główkowania nad rozwiązaniem równania zacznie boleć cię głowa, a liczby będą wirować w oczach, co jest znakiem, aby zrobić sobie przerwę. Nie ma powodu, aby zniechęcać się do zadania już na starcie. Wystarczy uzbroić się w cierpliwość i schować swoje emocje do kieszeni. W równaniu matematycznym nie ma miejsca na dowolną interpretację wyników, a co gorsza kłótnie o odpowiedź. "Królowa nauk" ma zawsze tylko jedno rozwiązanie każdego problemu matematycznego, ale mało kto o tym pamięta.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Z tego powodu nad równaniami matematycznymi wiele osób, a nawet całe rodziny kłócą się do upadłego, ponieważ każdy ze śmiałków otrzymał zupełnie inny wynik. Nie warto tracić na nie czasu, a wziąć się do obliczeń według konkretnych zasad, które nigdy nie wyprowadzą cię w matematyczne pole. Czy pamiętasz je ze szkoły? Każdy z nas był z nich odpytywany i powinien je znać doskonale, ale rzeczywistość wiedzy matematycznej jest zupełnie inna. Z tego powodu zastanów się jeszcze raz nad powyższym równaniem. Od czego powinieneś je zacząć? Na pewno nie od znalezienia kalkulatora!

Niezawodny sposób na równanie matematyczne

Śmiałkowie podchodzący do tego zadania matematycznego podają dwa wyniki: 40 oraz 10, które są bardzo dalekie od poprawnej odpowiedzi. Jeśli również obliczyłeś równanie oraz uzyskałeś jedną z tych liczb, to z pewnością zawaliłeś całe zadanie i musisz wykonać je od nowa. Zanim ze złości złapiesz za długopis, najpierw przypomnij sobie kolejność wykonywania działań matematycznych. Od czego więc zaczniesz?

W tym równaniu na początek rozwiązujemy mnożenie, a zero wcale nie powinno nas specjalnie martwić, ponieważ 10 × 0 da nam zero. Właśnie w tym miejscu zadania wiele osób się wykłada, a to prościzna. W drugiej kolejności warto złapać się za dodawanie, a dzięki zsumowaniu liczb uzyskamy równanie 40-0+10 = ?, które wygląda o niebo lepiej i powinno rozwiązać się z górki. Jedyny i poprawny wynik tego równania matematycznego to 50. Nie ma na nie innego sprytnego patentu, a co więcej odpowiedzi nie zmienią nawet kłótnie. 

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także