ZagadkiPodchwytliwePiątki mieszają w głowach. Tylko nieliczni internauci odpowiadają poprawnie

Piątki mieszają w głowach. Tylko nieliczni internauci odpowiadają poprawnie

Zagadka matematyczna z piątkami budzi wiele wątpliwości
Zagadka matematyczna z piątkami budzi wiele wątpliwości
Źródło zdjęć: © Canva
18.02.2024 15:55

Świat liczb, zagadek oraz łamigłówek matematycznych nie przestaje nas zaskakiwać, a najlepszym tego przykładem jest równanie z czterech piątek. Wyglądają niepozornie, ale tak naprawdę może od nich porządnie rozboleć głowa. Jeśli chcesz od razu podać wynik, to lepiej przeanalizuj to zadanie jeszcze raz. Jak rozwiązać zagadkę bez kolokwialnego wywinięcia orła?

Wielu ludzi daje się wyprowadzić czterem piątkom w pole, a wszystko przez to, że jest ich w zadaniu zbyt dużo. W efekcie mało kto potrafi zebrać myśli i pobudzić szare komórki do pracy. Przez to internauci zaciekle toczą bój o poprawny wynik, a tylko niewielu podaje poprawną odpowiedź. Czy jesteś gotowy stawić czoło mieszającym myśli piątkom?

Dlaczego zagadka matematyczna z piątkami miesza w głowie?

Nie trzeba być fanem matematyki, aby znaleźć poprawne rozwiązanie, a wystarczy odrobinę ruszyć głową i nie dać się otumanić liczbom. Mało kto potrafi bez większych problemów rozwiązać to równanie, które urasta do rangi arcytrudnego zadania matematycznego. Gdzie wśród czterech piątek znajduje się haczyk? Problem w tej zagadce matematycznej wcale nie leży w jej poziomie trudności, a naszej wiedzy, która zazwyczaj jest niewystarczająca do jej rozwiązania. Mało kto pamięta reguły matematyczne, co sprawia, że tylko nielicznym udaje się poprawnie rozwiązać tę łamigłówkę.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

W efekcie internauci dają się ponieść emocjom i prowadzą wojenki z pozostałymi śmiałkami zagadek matematycznych, którzy często nie mają wiedzy i racji. Czy można bez stresu oraz presji wygrać z czterema piątkami? Oczywiście, że tak, ale do tego przyda się nam nie pewność siebie, a znajomość podstaw, dzięki którym zawsze uzyskamy poprawny wynik. W matematyce może być on tylko jeden, a wszystkie próby dowolnej interpretacji odpowiedzi wpędzą cię tylko w kłopoty. Od czego więc zacząć swoje zmagania z tą łamigłówką?

Jak rozwiązać równanie czterech piątek?

Koniecznie przyjrzyj się dokładnie zagadce, ale tym razem nie skupiaj swojej uwagi tylko na liczbach, a znajdujących się między nimi znakach. Musisz dokładnie przeanalizować, jakie działania na ciebie czekają i które z nich powinno pójść na pierwszy ogień matematycznych zmagań. Tylko w ten sposób nie dasz sobie namieszać piątkom w głowie i uzyskasz poprawną odpowiedź. Najlepiej przepisz równanie na kartkę i wysil swój intelekt do pracy. Od czego zaczniesz rozwiązywać tę zagadkę?

Wiele osób beztrosko zaczyna obliczenia od dodawania, ponieważ uważają, że ma ono pierwszeństwo. Jest to połowiczna prawda, ponieważ przed nim są o wiele ważniejsze działania, o których mało kto pamięta. Jeśli piątki zaczynają robić ci wodę z mózgu, to zacznij przypominać sobie poprawną kolejność wykonywania działań. Szybko zobaczysz, że tylko ona może uratować cię z opresji tej łamigłówki matematycznej.

W naszym równaniu mamy nawias, co według obowiązujących reguł ma ogromne znaczenie i to właśnie od niego powinniśmy zacząć rozwiązywać zadanie. Dzięki temu bardzo szybko nasza zagadka zmieni się na "5 + 5 x 0" i z pewnością od razu poczujesz ulgę. Co dalej z równaniem szalonych piątek? Nawet nie myśl o dodawaniu, a skup się na mnożeniu. Czy teraz już wiesz, jaki będzie wynik tej trudnej zagadki matematycznej? Poprawna odpowiedź to oczywiście 5! Powinieneś pamiętać, że mnożenie przez 0 zawsze da 0, więc oczywiste było to, że jeśli dodamy go do piątki, to wynik się nie zwiększy.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także