Przy parkowaniu stosuję zasadę czterech kroków. Działa za każdym razem
Parkowanie równoległe śni ci się po nocach? Choć każdy uczył się go na kursie, mało kto używa go w praktyce. Manewrowanie w ciasnej przestrzeni wydaje się istnym koszmarem, choć przy odpowiedniej technice to zaledwie cztery ruchy, które dzielą od miejsca postojowego. Następnym razem wypróbuj tę technikę pod swoim blokiem.
10.04.2024 17:54
Jak zaparkować równolegle? To pytanie zadaje sobie mnóstwo osób, które do tej pory nie opanowały tego prostego manewru. Choć skręcanie kół i odpowiednie wyprofilowanie samochodu wydaje się trudne, to wcale takie nie jest. Jeśli widzisz, że można zaparkować równolegle, konieczne skorzystaj z tego miejsca. Podpowiemy ci, jak w czterech krokach ustawić samochód idealnie przy linii.
Jak zaparkować równolegle? Cztery proste kroki
"Koperta" to jedno z tych manewrów, które wydają trudne, póki nie opanuje się odpowiedniej techniki. Samochód jest wyposażony we wszystkie potrzebne elementy, które pomagają w parkowaniu. Kiedy nauczysz się parkować równolegle, żadne miejsce nie będzie dla ciebie wyzwaniem.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Poniższa instrukcja ma jedynie cztery etapy. Kluczem jest patrzenie w lusterka i reagowanie w odpowiednich momentach.
- Zacznij od ustawienia się jak najbliżej samochodu, za którym chcesz zaparkować. Kiedy lusterka pojazdów będą na tym samym poziomie, skręć maksymalnie kierownicę w stronę, gdzie chcesz zaparkować.
- Zacznij powoli cofać, a gdy w lusterku zobaczysz zewnętrzny reflektor auta za sobą, odkręć kierownicę i wyprostuj koła.
- Kolejnym krokiem jest cofanie i zerkanie na klamkę swojego samochodu. Gdy uchwyt z przednich drzwi będzie na wysokości krawężnika, odkręć kierownicę maksymalnie w kierunku przeciwnym do tego z pierwszego kroku.
- W tym momencie auto układa się idealnie do parkowania. Wystarczy, że lekko wycofasz, a parkowanie równoległe będzie perfekcyjnie wykonane.
Czego nie robić podczas parkowania?
Parkując auto, niekiedy jesteś zmuszony do zatrzymania ruchu na całej ulicy. W przypadku parkowania równoległego trzeba zająć dużą część jezdni, co chwilowo wstrzymuje płynność na drodze. Mimo to nie staraj się zaparkować jak najszybciej! Pośpiech jest najgorszym doradcą, który powoduje wiele kolizji na drodze. Staraj się wykonać manewr płynnie, lecz nie panikuj, gdy ktoś stoi za tobą.
Jeśli chcesz zaparkować, pamiętaj, by zawsze poinformować o parkowaniu, włączając jeden z kierunkowskazów. Bez tego kierowca w innym aucie nie będzie wiedział, dlaczego stoisz i tamujesz ruch.
Staraj się wstępnie oszacować, czy miejsce parkingowe jest wystarczające dla twojego samochodu. W przypadku krótkich aut nie trzeba dysponować dużą powierzchnią, lecz sytuacja się zmienia, gdy parkowanie równoległe dotyczy samochodów terenowych lub tych w typie combi. Wpychanie na siłę nie ma sensu, gdyż wyjazd z takiego miejsca będzie równie problematyczny co samo parkowanie.