PoradyLajfhakiWlej do żelazka. Prasowanie będzie prostsze, a zapach rozniesie się po domu

Wlej do żelazka. Prasowanie będzie prostsze, a zapach rozniesie się po domu

Wlej do żelazka i odczekaj chwilę. Ułatwisz sobie prasowanie
Wlej do żelazka i odczekaj chwilę. Ułatwisz sobie prasowanie
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Arestov Andrew

24.02.2024 10:50

Prasowanie to jeden z najbardziej nielubianych obowiązków domowych. Możesz go sobie ułatwić. Wystarczy, ze przygotujesz specjalny płyn i wlejesz go do żelazka, a prasowanie zajmie ci znacznie mniej czasu.

Sterta prania aż prosi się o wyprasowanie? Trzeba wyciągnąć deskę, włączyć żelazko i zabrać się za pracę. Nie ma się co oszukiwać, prasowanie pochłonie mnóstwo czasu. Należy być przy tym precyzyjnym i dokładnym, a niektóre materiały (np. len) często nie chcą współpracować. Jak ułatwić sobie ten przykry obowiązek?

Wlej do żelazka i odczekaj chwilę. Prasowanie nigdy nie było łatwiejsze

Nie trzeba wiele kombinować. Wystarczy, że przygotujesz domowy płyn do prasowania i wlejesz go do urządzenia, a manewrowanie żelazkiem stanie się łatwiejsze niż kiedykolwiek. Potrzebujesz 100 ml wody oraz cytryny. Wyciśnij z niej sok i zmieszaj ją z wodą, a następnie przelej do żelazka. Sok z cytryny zmiękczy materiał i ułatwi prasowanie, a także nada ubraniom przyjemny, cytrusowy zapach.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Sok z cytryny posiada właściwości odkamieniające. Wlewając go do żelazka, zapobiegniesz osadzaniu się kamienia, który negatywnie wpływa na pracę urządzenia. Jego nadmiar może osadzać się na ubraniach, sprawiając, że pojawią się na nich plamy. Domowy płyn nie tylko ułatwi ci prasowanie, ale też zadba o żelazko.

Jak odkamienić żelazko?

Większość żelazek posiada funkcję prasowania parowego. Dzięki parze jesteśmy w stanie wyprasować nawet takie tkaniny jak len czy jeans. Prasowanie bez pary mogłoby być problematyczne. Częste wlewanie wody do żelazka może jednak skutkować pojawieniem się kamienia. W trakcie prasowania dochodzi do wytrącenia jonów wapnia i żelaza, które zamieniają się w nieestetyczny osad.

Nadmiar kamienia negatywnie wpływa na pracę urządzenia, a w skrajnych przypadkach może doprowadzić nawet do awarii. Jak odkamienić żelazko? To bardzo proste. Włącz żelazko i poczekaj, aż dobrze się rozgrzeje. Wlej do niego mieszankę wody i octu wymieszanych ze sobą w proporcji 1:1, a następnie naciśnij na przycisk odpowiadający za tworzenie się pary. Rób to tak długo, aż zużyjesz całą mieszankę. Po kamieniu nie powinno już być śladu.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także