PoradyDomowe trikiŻelazko przypala ubrania? Krawcowa poradziła, jak pozbyć się świecących plam

Żelazko przypala ubrania? Krawcowa poradziła, jak pozbyć się świecących plam

Od teraz żelazko nie przypala mi ubrań
Od teraz żelazko nie przypala mi ubrań
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | nitka_zaplatana
25.02.2024 10:16, aktualizacja: 25.02.2024 10:31

Mało kto pamięta o tym, że żelazko to nasz największy przyjaciel, jeśli chcemy wyglądać perfekcyjnie. Wiele osób unika jak ognia prasowania ubrań, a to ogromny błąd, który odbija się na naszej stylizacji. Pozostali boją się żelazka, ponieważ szczególnie w pośpiechu pozostawia na tkaninach świecące plamy, a to oznacza przypalone ubrania. Jak szybko i skutecznie pozbyć się tych śladów?

Nerwy i magiczne zaklęcia rzucane na nasze żelazko nie sprawią, że nieestetyczne plamy znikną, a urządzenie przestanie palić nam ubrania. W tej sytuacji nie pomoże także wyrzucenie ulubionej koszuli lub spodni do kosza, ponieważ jest na to o wiele lepszy sposób. Jak uratować przypalone ubrania? Nic prostszego, a pomogą w tym naturalne specyfiki.

Dlaczego żelazko przypala ubrania?

Najczęściej przypalone ubrania są wtedy, kiedy najbardziej nam się śpieszy, a nasze żelazko nie zamierza współpracować. Wówczas na tkaninach możemy zobaczyć świecące plamy, które dodatkowo podnoszą nam ciśnienie oraz wymagają szybkiej zmiany planów co do naszej stylizacji. Mało kto zdaje sobie sprawę, że nie jest to złośliwe działanie żelazka, a nasz błąd, którego nie jesteśmy świadomi. Najczęstszym winowajcą przypalonych ubrań jest zbyt mocno nagrzane urządzenie, czyli niedostosowanie odpowiedniej temperatury.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

To nie koniec przyczyn, przez które nasze ubrania są przypalone. Nie wiele osób przed prasowaniem sprawdza metki tkanin, na których producent jasno podał informacje na temat składu ubrania oraz maksymalną temperaturę nagrzania żelazka. Zawsze warto je czytać, a szczególnie trzeba robić to w przypadku ciemnych materiałów, które przypalają się najczęściej. Nie bez znaczenia, jest także to, na jakiej stronie prasujemy ubranie (zawsze należy przewrócić je na lewą stronę). Dzięki temu zminimalizujemy ryzyko przypalonych ubrań do zera.

Co zastosować na przypalone żelazkiem ubrania?

Jeśli już żelazko zrobiło nam figla, to nie ma powodu do nerwów. O wiele lepiej będzie zacząć działać, czyli zastosować skuteczne specyfiki, które w kilka minut uratują przypalone ubrania. Dobrym preparatem, który błyskawicznie upora się ze świecącymi od żelazka plamami, jest mieszanka octu z wodą w proporcji 2:3. Wystarczy, że spryskasz nią przypalone miejsce, a potem przewrócisz ubranie na drugą stronę i znowu wyprasujesz je przez materiałową szmatkę.

Tak samo dobrze przypalone od żelazka ubrania uratuje sól lub cukier, które zawsze masz pod ręką. Jeszcze ciepłą tkaninę zwilż wodą i posyp wybranymi kryształkami, a następnie poczekaj. Przyprawy uporają się ze świecącymi plamami, a na koniec wystarczy wypłukać materiał w wodzie i wysuszyć. Domowym sposobem na spalone ubrania i nieestetyczne plamy jest ziemniak, a w zasadzie ten surowy oraz starty na tarce. Wszystko, co musisz zrobić, to rozprowadzić go po ubraniu, zostawić na kilka minut i po prostu spłukać. Dzięki temu już nigdy przypalone ubrania nie będą lądować w koszu.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także