PoradyDomowe trikiRobię zapas, nim zacznę gotować na święta. Usuwa ze ścierek nawet plamy z barszczu

Robię zapas, nim zacznę gotować na święta. Usuwa ze ścierek nawet plamy z barszczu

Dzięki temu ścierki kuchenne są zawsze czyste.
Dzięki temu ścierki kuchenne są zawsze czyste.
Źródło zdjęć: © Pixabay | congerdesign
02.12.2023 09:04

Dzięki nim w kuchni zawsze panuje ład, a są przydatne, jeśli coś wykipi lub się rozleje. Jednak często nie wymieniamy ich regularnie lub nie zwracamy na nie uwagi, przez co wyglądają nieestetycznie. Szczególnie przed świętami warto zadbać o to, aby były czyste.

Ścierki kuchenne od lat pełnią funkcję praktyczną i dekoracyjną. Zazwyczaj wiszą na rączce do otwierania piekarnika. Jednak ogromną trudnością dla wielu jest utrzymanie ich w dobrej kondycji, ponieważ często się brudzą. Wtedy mocne detergenty lub wysokie temperatury nie pomagają. O wiele lepiej jest wykorzystać domowe sposoby na ich wyczyszczenie. Tak robiły to nasze babcie.

Jak skutecznie prać ścierki?

Czas przygotowań przedświątecznych już ruszył, a wiele osób zaczęło ścierać kurze, robić mini remonty, a nawet dekorować domy. Jednak warto też zwrócić uwagę na to, co znajduje się w kuchni. Przecież właśnie w niej spędzimy najwięcej czasu przed Bożym Narodzeniem.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Dlatego należy pamiętać o tym, jak doprać ścierki bez pogorszenia ich stanu. Pod żadnym pozorem nie szoruj znajdujących się na nich plam, ponieważ zabrudzenie wsiąknie głębiej. Mocne preparaty również nie są dobrym rozwiązaniem, a łatwo mogą uszkodzić materiał. Ważne jest to, aby pobrudzoną ścierkę prać od razu, kiedy plamy są jeszcze świeże, w przeciwnym razie zaschną i będą nie do ruszenia.

Domowe sposoby na czyste ścierki

Nie warto poddawać ścierki eksperymentom, ponieważ może to skończyć się dla nich źle. O wiele lepiej będzie, jeśli zastosujemy do ich czyszczenia środki z kuchennej szafki. Zadziałają one od razu, a przy okazji nie zniszczą materiału. Naturalnym wybielaczem jest woda utleniona, która pozbędzie się uporczywych plam.

Wystarczy wymieszać specyfik z wodą w proporcji 1:3, a następnie zanurzyć w mieszance ścierki na około 2 godziny. Natomiast jeśli plam jest mało, to należy nałożyć nadtlenek wodoru punktowo, a dopiero potem uprać. Dzięki właściwościom odkażającym pozbędziemy się zapachu stęchlizny oraz wszystkich plam, nawet tych z  barszczu.

Gotowanie ścierek?

Z pewnością każdy nas pamięta bulgoczący garnek ze ścierkami na kuchence babci lub mamy. Wyglądało to dziwnie, ale zawsze przynosiło dobry efekt. Dlaczego więc nie spróbować? Nalej wody do naczynia, a następnie dodaj kilka kropel płynu do naczyń oraz pół szklanki sody oczyszczonej. Te środki są bezpieczne, przez co wyciągną ze ścierek cały brud. Teraz włóż je do wody i gotuj przez 20 minut. Jeśli widzisz, że ma ona brązowy kolor, to masz pewność, że ten sposób działa.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także