Już niedługo możesz zacząć zbiór. Cebula czarownic króluje w lasach
Wiosna tuż, tuż, a wraz z nią rozpoczyna się sezon na czosnek niedźwiedzi. Nie wszyscy wiedzą, ale jego regularne spożywanie wpływa bardzo pozytywnie na zdrowie. Czosnek ten zapewnia również niepowtarzalny smak potraw. Sprawdź, gdzie i kiedy należy go zbierać!
Czosnek niedźwiedzi to roślina z gatunku podrodziny czosnkowych. Potocznie nazywany jest również cebulą czarownic. Zazwyczaj rośnie dziko w wilgotnych lasach liściastych. Występuje właściwie na terenie całej Europy. W Polsce przez wielu ludzi ta jadalna roślina jest uprawiana. Niestety czosnek niedźwiedzi w odróżnieniu od zwykłego czosnku jest zazwyczaj przez ludzi pomijany a jego działanie często bagatelizowane. To błąd. Ponieważ czosnek niedźwiedzi pomaga zwalczać wirusy, bakterie oraz drożdżaki. Dodatkowo udowodniono, że jego regularne spożywanie może wspierać pracę układu sercowo-naczyniowego oraz pokarmowego. Gdzie i kiedy można zbierać czosnek niedźwiedzi?
Gdzie można zbierać czosnek niedźwiedzi?
Przede wszystkim należy pamiętać, że czosnek niedźwiedzi jest w Polsce objęty ochroną częściową. Nie można więc go zrywać w lesie. Warto podkreślić, że naszym kraju czosnek ten obficie rośnie przede wszystkim w Bieszczadach, Puszczy Kampinoskiej oraz Puszczy Białowieskiej. Jeśli jednak podczas spaceru natrafisz nawet na bardzo duży wysyp czosnku, to według prawa nie możesz go ze sobą zabrać do domu. Chyba że posiadasz na to odpowiednie zezwolenie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Naturalne zastępniki chemikaliów
Pamiętaj również, że czosnek niedźwiedzi jest niezwykle podobny do trujących roślin. Chodzi o konwalię majową i zimowita jesiennego. Spotykając więc dziko rosnącą cebulę czarownic, lepiej odpuścić sobie jej zrywanie. Na szczęście jeśli jednak posadzisz tę jadalną roślinę w swoim ogrodzie, to w tym wypadku zbiory są jak najbardziej dozwolone i uzasadnione.
Dlaczego warto uprawiać czosnek niedźwiedzi?
Czosnek niedźwiedzi jest źródłem magnezu, żelaza, potasu oraz fosforu. Jego spożywanie dostarcza także organizmowi witaminy A, C i witaminy z grupy B. Wykazuje również procesy wzmacniające organizm i zmniejsza ryzyka infekcji. Czosnek niedźwiedzi wspiera również pracę wątroby oraz wpływa na obniżeniu cholesterolu i ciśnienia. Ma naprawdę wiele zalet, wiec jego uprawa w ogrodzie jest bardzo dobrym pomysłem.
Jak uprawiać czosnek niedźwiedzi?
Pamiętaj, że czosnek niedźwiedzi możesz posadzić zarówno w doniczce jak i bezpośrednio w ogrodzie. Najlepiej rozwija się w środowisku, gdzie panuje mała ilość słońca. Idealną lokalizacją dla niego będzie miejsce w ogrodzie tuż pod drzewami liściastymi. Do rozwoju potrzebuje również żyznej, wilgotnej gleby o odczynie lekko kwaśnym. Jeśli zasadziłeś go jesienią, zbiorów możesz spodziewać się od początku marca do końca kwietnia. To właśnie w tym czasie młode listki są najsmaczniejsze.