InspiracjeSkąd się wzięły Muminki? Wszystko zaczęło się od drewnianej ubikacji

Skąd się wzięły Muminki? Wszystko zaczęło się od drewnianej ubikacji

"Muminki" to kultowa seria książek autorstwa Tove Jansson, która doczekała się adaptacji filmowej. Muminki przetłumaczono na 30 różnych języków i sprzedały się w milionach egzemplarzy. Jak powstały Muminki? Wyjaśniamy.

Tove Jansson z Muminkami.
Tove Jansson z Muminkami.
Źródło zdjęć: © Wikipedia | Reino Loppinen

21.02.2024 10:21

"Nie można być zawsze szczęśliwym, ale można być zawsze odważnym. A to prawie to samo" – powiedział Tata Muminka. To tylko jeden z wielu mądrych cytatów, które mogliśmy przeczytać w "Muminkach" autorstwa Tove Jansson. Kultowa seria książek doczekała się adaptacji filmowej.

Książki sprzedały się w milionach egzemplarzy i przetłumaczono je na 30 różnych języków. Muminki wychowały kilka pokoleń i wszystko wskazuje na to, że będą też wychowywać kolejne. Tove Jansson to jedna z niewielu autorek książek dla dzieci, która wyprzedziła swoje czasy. Jak powstały Muminki? Poznaj niezwykłą historię.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak powstały Muminki?

Ekscentryczna, nowatorska, empatyczna — tak można by określić Tove Jansson, nazywaną "matką Muminków". Autorka przyszła na świat 9 sierpnia 1914 roku w Helsinkach. Urodziła się w rodzinie artystów. Jej ojciec był rzeźbiarzem, matka projektantką, zaś bracia zajęli się malarstwem i fotografią. Tove od dziecka uwielbiała rysować, a jej rodzice zachęcali ją do tworzenia.

Pierwsze sukcesy w tej dziedzinie osiągnęła już jako 14-latka. Rysunki jej autorstwa pojawiły się w kilku czasopismach, a rok później rozpoczęła długoletnią współpracę z magazynem "Garm". W przeciągu 24 lat "Garm" opublikował ponad 500 karykatur, które wyszły spod ręki Jansson. To właśnie w tym magazynie Muminki pojawiły się po raz pierwszy, jednak wtedy artystka nazywała je jeszcze "Snorkami".

Pomysł na Muminki zrodził się w... toalecie. Artystka namalowała pierwowzór Muminka na drewnianej ścianie ubikacji w domku letniskowym. Tove została zainspirowana przez swojego wuja, który w dzieciństwie straszył ją trollem mieszkającym za kominkiem. "Prawdziwe" Muminki powstały pod koniec lat 30. Opowieść o uroczych trollach nosiła wtedy tytuł "Małe trolle i duża powódź" i opublikowano ją w 1945 roku.

Wioska Muminków istnieje naprawdę

"Małe trolle i duża powódź" jeszcze nie skończyły się drukować, a Jansson od razu zabrała się za pisanie kolejnej części Muminków. Artystka przez lata była pochłonięta tworzeniem, jednak po trzydziestu latach całkowicie się wypaliła. - Nie potrafię przypomnieć sobie momentu, kiedy to nastąpiło, kiedy znielubiłam swoją pracę. Jak do tego doszło i co począć, żeby odzyskać ów naturalny zapał? - tłumaczyła.

Tove Jansson uważała się przede wszystkim za malarkę i ilustratorkę. Jako 15-latka rozpoczęła naukę na Akademii Sztuk Pięknych w Sztokholmie. Uczęszczała do szkoły rysunku w Helsinkach, a po ukończeniu kursu udała się do Paryża, aby pogłębić swój warsztat w słynnej École des Beaux Arts. Malowała do końca swojego życia, a jej obrazy były cenione przez znawców sztuki.

Słynna Dolina Muminków istnieje naprawdę. Znajduje się na wyspie Kallio, w miejscowości Naantali. Trzydzieści lat temu zamieniono ją w Moomin World i jest dokładnym odwzorowaniem miasteczka, które mogliśmy podziwiać w trakcie oglądania Muminków. Szczęśliwcy mogą zasiąść w oryginalnym fotelu Taty Muminka czy zwiedzić namiot Włóczykija.