PoradyLajfhakiSpędził 30 lat za kierownicą. Odkrył prawdziwe znaczenie symbolu na desce rozdzielczej

Spędził 30 lat za kierownicą. Odkrył prawdziwe znaczenie symbolu na desce rozdzielczej

Symbol na desce rozdzielczej już nie jest tajemnicą
Symbol na desce rozdzielczej już nie jest tajemnicą
Źródło zdjęć: © Genialne | Genialne
14.04.2024 17:28

Każdy posiadacz samochodu doskonale zna jego całe wyposażenie oraz wszystkie elementy, które już nie wzbudzają najmniejszych wątpliwości. Zupełnie inaczej jest w przypadku jednego symbolu na desce rozdzielczej, który niby każdy widzi, a tak naprawdę pomija wzrokiem. Co tak właściwie oznacza?

Wielu kierowców mimo sporego stażu za kółkiem jeszcze nie zna wszystkich tajemnic swojego samochodu. Zręczność i dobre wyczucie auta to nie wszystko, co potrzebne, aby stać się mistrzem kierownicy, a kursanci już od pierwszych chwil uczą się znaczenia ikonek na desce rozdzielczej. Każdy przed egzaminem na prawo jazdy musi wymieniać je śpiewająco, ale z biegiem czasu wiedza wyparowuje. Nawet instruktorzy jazdy lub mocno doświadczeni kierowcy mogą tego nie wiedzieć!

Co oznaczają ikonki na desce rozdzielczej samochodu?

Na pierwszy rzut oka te migające do nas światełka nie zawsze oznaczają, że wszystko z naszym samochodem jest dobrze. Kolor symboli na desce rozdzielczej ma ogromne znaczenie, a to jasna informacja dla kierowcy, na co koniecznie ma zwrócić uwagę. Jeśli ikonki palą się na zielono, to z reguły wszystko z autem jest w porządku, natomiast odcień żółci, a co gorsza czerwieni powinien dać solidnie do myślenia. Wtedy należy reagować od razu, aby wyeliminować usterkę, ale także oszczędzić sobie nerwów i dodatkowych kosztów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Najgorszymi symbolami na desce rozdzielczej, jakie możemy zobaczyć, to awaria układu elektroniki, wspomagania kierowcy, systemu ABS, poduszki powietrznej oraz systemu hamulcowego. Wcale nie lepiej jest, kiedy na czerwono zaświecą ikonki niskiego poziomu oleju, wysokiej temperatury płynu chłodniczego lub zużycia klocków hamulcowych. Wielu kierowców wie, że w najmniej spodziewanym momencie lubi o sobie przypomnieć kontrolka rezerwy paliwa, a z nią również nie warto zadzierać.

Jaki symbol na desce rozdzielczej jest szczególnie ważny?

Jeśli zawsze zapominasz, po której stronie masz bak, a dopiero podczas tankowania zaczynasz kombinować z dystrybutorem, to ta ikonka na desce rozdzielczej z pewnością ułatwi ci życie. Migający symbol rezerwy paliwa często ma ukryty przekaz i wcale nie chodzi tutaj o paliwo, a coś znacznie więcej. Podczas kolejnej jazdy samochodem koniecznie się jej przyjrzyj, ponieważ producenci umieszczają tam tę wskazówkę nie bez powodu.

Bardzo często na desce rozdzielczej obok ikonki rezerwy paliwa znajduje się mała strzałka, która wcale nie jest jej ozdobą. W zależności tego, po której stronie symbolu ją masz, możesz z łatwością przypomnieć sobie miejsce wlewu paliwa, co mocno ułatwia tankowanie zapominalskim. W niektórych modelach samochodów może na desce rozdzielczej brakować pomocnej strzałeczki, a wtedy wystarczy spojrzeć na narysowany wąż, który również wyznacza stronę baku.

Źródło artykułu:Genialne.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także