PoradyLajfhakiStosuję patent od mechanika. Rano wszyscy skrobią szyby, a ja odjeżdżam

Stosuję patent od mechanika. Rano wszyscy skrobią szyby, a ja odjeżdżam

Podczas zimowych miesięcy kierowcy często zmagają się z problemem szronu i lodu na szybach swoich samochodów. W sieci krąży wiele porad i sztuczek, które mają pomóc w tej kwestii, ale nie wszystkie są skuteczne. Co więcej, niektóre mogą nawet przynieść więcej szkody niż pożytku. Wyjaśniamy, co naprawdę działa, gdy chodzi o usuwanie szronu z szyb samochodowych.

Szron szybko zniknie z szyb z prostym patentem.
Szron szybko zniknie z szyb z prostym patentem.
Źródło zdjęć: © Freepik | Kono32

13.01.2024 | aktual.: 13.01.2024 13:22

Zadanie odmrażania szyb pokrytych szronem lub skutych lodem to najmniej lubiane zadanie kierowców w okresie zimowym. Należy jednak pamiętać, że jest to czynność, którą trzeba wykonać dokładnie i starannie. Jazda z tylko częściowo oskrobanymi szybami jest niebezpieczna i może skończyć się mandatem. Za jazdę z tylko częściowo oskrobaną szybą grozi mandat w wysokości nawet 3000 zł. Aby uniknąć kłopotów z prawem i nie dostać po kieszeni, możesz stosować kilka sprawdzonych sztuczek.

Co wybrać do skrobania szyb?

Pierwszym pytaniem, które może nasunąć się na myśl, brzmi: "Czym skrobać szyby?". Mogłoby się wydawać, że odpowiedź na to pytanie jest oczywista, ale nie dla wszystkich. W sieci można znaleźć różne porady na ten temat, w tym takie, które sugerują użycie starych kart bankomatowych lub płyt CD. Jednak żadne z tych rozwiązań nie zastąpi tradycyjnej skrobaczki. Warto zainwestować trochę większą kwotę w narzędzie wysokiej jakości, które pozwoli skutecznie i bezpiecznie usunąć warstwę szronu z szyb.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Uważaj, jak parkujesz, a nie będziesz skrobać szyb

Miejsce, w którym parkujesz swój samochód, ma duży wpływ na to, jak dużo czasu będziesz musiał poświęcić na skrobanie szyb. Jeśli masz garaż, powinieneś z niego korzystać. To najprostszy sposób na uniknięcie problemu ze szronem. Jeśli nie masz garażu, parkuj auto jak najbliżej ściany domu lub innego budynku. Ciepło wydzielane przez nagrzane mury pomoże ogrzać samochód. Te metody sprawdzają się przede wszystkim dla osób mieszkających w domach jednorodzinnych.

Mieszkasz bloku? Nie martw się, w tym przypadku również masz kilka opcji. Jeśli nie możesz parkować samochodu blisko ściany budynku, postaraj się ustawić go tak, aby przednia szyba była skierowana na wschód. Promienie wschodzącego słońca pomogą roztopić lód na szybie. Innym rozwiązaniem jest zabezpieczenie przedniej szyby specjalną matą. Jeśli jej nie masz, możesz użyć zwykłego koca lub nawet kawałka kartonu. Pamiętaj jednak, aby nie zostawiać tych rzeczy na szybie podczas wietrznej nocy, aby nie zostały porwane przez wiatr.

Czy są inne sposoby na zabezpieczenie szyb na noc?

Jednym z często wymienianych sposobów na usuwanie lodu z szyby jest użycie sprayu odmrażającego. Mało kto jednak wie, że można go użyć również w celu zapobiegania powstawaniu szronu. Wystarczy wieczorem spryskać nim szyby i wypolerować je suchą szmatką. Dzięki temu prostemu zabiegowi będą zabezpieczone przed osadzaniem się zamarzającej pary wodnej.

Najważniejsze zasady usuwania szronu z szyb

Usunięcie szronu z szyb to proces, który wymaga czasu. Musisz zdawać sobie sprawę, że nie da się tego zrobić w kilka sekund. Konieczna jest cierpliwość. Sztuczki z internetu, choć wydają się kuszące, mogą przynieść więcej szkody niż pożytku.

Nigdy nie polewaj szyb wrzątkiem! Nagła zmiana temperatury może spowodować pęknięcie szkła. Nawet jeśli do tego nie dojdzie, gorąca woda szybko ostygnie i zamarznie na szybie, co tylko pogłębi problem. Równie złym pomysłem jest włączanie wycieraczek, gdy na szybie jest szron. Nie usuną go, a jedynie szybciej się zniszczą i będą wymagały wymiany. Szkoda pieniędzy.

Jeśli masz spray odmrażający, spryskaj nim szyby i pozostaw na chwilę. Kiedy lód zacznie topnieć, przetrzyj szybę suchą szmatką. Pamiętaj, że odmrażacz ma w składzie wodę. Musisz ją usunąć, inaczej szybko zamarznie na szybie, a ty tylko się zdenerwujesz. Jeżeli nie masz płynu odmrażającego, skorzystaj ze skrobaczki. Po jej użyciu wsiądź do auta i włącz ciepły nawiew na szyby, aby usunąć resztki szronu.

samochódszronzima