Stosujesz do odmrażania szyb? Ekspert mówi, że bardziej szkodzi, niż pomaga
Zima na stałe zagościła za naszymi oknami, a najwięcej problemów sprawia kierowcom. Przymarznięte szyby oraz zamki to codzienność, z którą muszą mierzyć się posiadacze aut. Wtedy wielu sięga po odmrażacz do szyb, który jest remedium na te kłopoty, ale czy na pewno?
Specyfik ten od lat ułatwia dbanie o samochód w zimie, a producenci rzucają kolejnymi sloganami, które mają zachęcać klientów do kupowania. Nikt nie chce drapać szyb ręcznie, a ten spray daje znakomite efekty, działa szybko oraz jest tani. Zapominamy, że ile plusów, tyle minusów, o których się mało mówi, a przecież są równie ważne. Jak naprawdę działa odmrażacz?
Dlaczego odmrażacz do auta może być szkodliwy?
Jeśli lubisz dbać o swój samochód, a nie chcesz wydawać kroci na jego naprawy, to koniecznie musisz dowiedzieć się, jak naprawdę działa odmrażacz do szyb. Okazuje się, że popularny płyn może wywołać ogromne szkody, przez co uszczupli twoje finanse, a na dodatek zszarga nerwy. Wielu może w to nie uwierzyć, szczególnie jeśli od lat z powodzeniem stosują odmrażacze, ale fakty nie pozostawiają najmniejszych złudzeń.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Naturalne zastępniki chemikaliów, które musisz poznać!
Doskonale wiemy, że uruchamianie silnika oraz klimatyzacji na postoju jest surowo karane, ale to dobry patent na pozbycie się szronu bez użycia płynu szyb w samochodzie. Nie warto jednak podejmować tak ogromnego ryzyka, które również może wpędzić cię w nieoczekiwane koszta. Odmrażacze są coraz częściej odradzane kierowcom ze względu na to, że uszkadzają plastikowe oraz lakierowane elementy samochodu.
Winowajcą jest ich skład chemiczny, ponieważ płyny odmrażające zawierają alkohol i amoniak, które stosowane często doprowadzają do odbarwień. Zdarza się też, że uszkadzają powłokę karoserii, czyli bezbarwną warstwę farby. Często pozostają na niej nieestetyczne kropki, które nie chcą się zmyć. Jeśli je widzisz, możesz mieć pewność, że to właśnie twój ulubiony odmrażacz ponosi winę.
Jak szkodzi odmrażacz?
Kiedy stosujesz odmrażacz bez większego zastanowienia, a tylko nim psikasz, to nie tylko robisz to źle, ale też nierównomiernie rozprowadzasz specyfik. W efekcie może on spowodować pękanie szyb, ale też uszkodzić gumowe elementy samochodu np. uszczelki. Wtedy będą musiały one zostać wymienione na nowe, co wiąże się z dodatkowymi kosztami. Stosowanie odmrażacza w okolicach silnika również powoduje niebezpieczeństwo. Bardzo łatwo o to, aby płyn dostał się do jego wnętrza i uszkodził mechaniczne elementy.
Warto pamiętać, że płyn do odmrażania szyb to chemiczny produkt, który nie ma pozytywnego wpływu na środowisko. Stosowany w nadmiernych ilościach może wpływać na pogorszenie jakości powietrza, a przecież i tak unosi się w nim wiele toksycznych związków. Jeśli korci cię, aby użyć odmrażacza bezpośrednio na karoserię, to lepiej zrezygnuj z tego pomysłu. Specyfik może też wyrządzić nieodwracalne szkody także we wnętrzu samochodu.