Stosuję trik z wykałaczką. Moja jodła kaukaska stoi świeża aż do połowy lutego
To idealny czas na poszukiwania odpowiedniego świątecznego drzewka, które będzie zdobiło nasz dom. Wiele sklepów kusi nas swoją ofertą choinek, a sprzedawcy namawiają do ich zakupu. Najpopularniejsza jest jodła kaukaska, która jest najbardziej wytrzymała. Jednak jak o nią zadbać? W tym pomoże sprytny trik.
Właśnie ten gatunek jest najrozsądniejszym wyborem, kiedy nie możemy się zdecydować. Bardzo często rośnie w wielu ogrodach oraz lasach, ale wycinanie jej na choinki może słono kosztować. Oprócz świerków od kilku sezonów właśnie ta jodła jest hitem świątecznych zakupów. Jej wytrzymałość nie wystarczy, aby nie gubiła igieł. Oto skuteczny sposób na jodłę kaukaską.
Jak wybrać jodłę kaukaską?
Jeśli myślisz, że tzw. pierwsze lepsze drzewko tego gatunku nada się na choinkę, to jesteś w dużym błędzie. Aby miało wytrzymałe igły, ważne jest także to, aby jodła była świeżo ścięta. Najlepiej zakupić ją z wiarygodnego źródła i koniecznie zwrócić uwagę na sprężystość jej gałęzi oraz kolor.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
10 trików ogrodniczych, po których rośliny rosną jak szalone!
Ogromną popularnością cieszy się hodowla jodły kaukaskiej w doniczce, co jest bardzo praktycznym rozwiązaniem. Jednak po zakupie należy wiedzieć, jak prawidłowo o nią zadbać, aby cieszyła oczy jak najdłużej. Odmiana tego drzewka lubi wilgoć oraz ciepłe miejsca, a tragicznie znosi przeciągi oraz suche podłoże. Po przyniesieniu jodły do domu koniecznie trzeba ją zahartować przez kilka dni. Dzięki temu wzmocnią się jej igły, które z pewnością nie opadną.
Podlewanie jodły kaukaskiej
Wiele osób zadaje sobie pytanie, jak często podlewać jodłę? Ciężko jest znaleźć złoty środek, ponieważ bardzo łatwo możemy drzewko przelać (co doprowadzi do gnicia korzeni) lub przesuszyć. Jak sobie poradzić? Nie zdawaj się na los. Należy zastosować wykałaczkę, która rozwieje wątpliwości. Wbij ją do doniczki, a następnie wyciągnij i sprawdź, czy jest mokra. Jeśli tak, to jodła kaukaska nie wymaga podlewania.
Równie dobrze możesz sprawdzić poziom wilgoci palcem, ale sposób z wykałaczką będzie bardziej miarodajny. Drzewko należy podlewać tylko wtedy, kiedy górna warstwa ziemi przeschnie. A jaką wodą podlewać jodłę kaukaską? To kolejny częsty problem, który spędza sen z powiek. Najlepszym wyborem będzie woda w temperaturze pokojowej, wcześniej przegotowana. Kranówka zaszkodzi choince, a przecież nie o to nam chodzi.
Istotne jest także nawożenie jodły kaukaskiej, a ta zakupiona w doniczce idealnie nada się do posadzenia w ogrodzie po świętach. Musi być więc odpowiednio pielęgnowana, aby móc cieszyć się nią dłużej. Pomogą w tym fusy z kawy i herbaty oraz wszelkiego rodzaju odżywki o kwaśnym odczynie pH.