NewsySztuczna szczęka Winstona Churchilla trafi na aukcję. Cena sprawi, że opadnie ci... szczęka

Sztuczna szczęka Winstona Churchilla trafi na aukcję. Cena sprawi, że opadnie ci... szczęka

Mężczyzna trzyma w dłoniach sztuczną szczękę
Mężczyzna trzyma w dłoniach sztuczną szczękę
Źródło zdjęć: © Getty Images | Rodolfo Parulan Jr.

20.01.2024 13:32

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zbliża się ważna aukcja dla wszystkich fanów Winstona Churchilla. Choć licytowany eksponat jest dosyć kontrowersyjny, to i tak dla prawdziwego kolekcjonera zdobycie go będzie dużą gratką. Najprawdopodobniej ceną wywoławczą szczęki będzie aż 8 000 funtów!

Dla wielu możliwość uczestnictwa w tego typu aukcjach to duża szansa i rozrywka. Ogromny wpływ na to ma na pewno fakt, że na tego typu wydarzeniach oferowane są do sprzedania unikalne przedmioty. Zazwyczaj owe eksponaty mają olbrzymią wartość pieniężną. Często zdarza się, że oferowane przedmioty nie są dużo warte ze względu na swój rodzaj czy wykonanie, a swoją historię lub ze względu na poprzednich właścicieli. Tak też jest w przypadku sztucznej szczęki Winstona Churchilla. Kim był? Chyba zdecydowana większość kojarzy tego brytyjskiego polityka, męża stanu, wybitnego stratega, pisarza, mówcę oraz historyka. Należy wspomnieć, że był on dwukrotnym premierem Zjednoczonego Królestwa oraz laureatem Literackiej Nagrody Nobla. W 2002 roku w plebiscycie BBC został uznany za najwybitniejszego Brytyjczyka wszech czasów.

Gratka dla prawdziwych fanów Churchilla

Wszystko wskazuje na to, że szczęka Winstona Churchilla zostanie wystawiona na aukcję już w przyszłym miesiącu. Według wstępnych szacowań cena za ten przedmiot osiągnie kwotę 8 000 funtów, czyli 10 000 dolarów. Dom aukcyjny ogłosił, że ten eksponat prawdopodobnie został wyprodukowany na początku II wojny światowej. Według dyrektora domu — Liz Poole, już teraz można stwierdzić, że proteza należy do najbardziej niezwykłych eksponatów, jakie kiedykolwiek zostały u nich wystawione na sprzedaż.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

To będzie można wylicytować podczas aukcji

Okazuje się, że oferowany na aukcji zestaw zębów, jest zaledwie jedną z kilku protez jakimi posługiwał się na co dzień znany polityk. Według doniesień jedna szczęka została pochowana wraz z samym Churchillem. Natomiast kolejny zestaw sztucznej szczęki jest wystawiony w Muzeum Huntera w Royal College of Surgeons w Londynie.

Jeśli jednak szczęka Winstona Churchilla nie jest wystarczającym magnesem dla przyszłych licytujących, to mamy dobrą wiadomość. Na aukcji pojawią się również inne pamiątki związane z II wojną światową. Będzie to między innymi mikrofon, za pomocą którego Winston Churchill wygłosił 8 maja 1945 roku przemówienie z okazji Dnia Zwycięstwa. Pojawi się również wyjątkowa książeczka z autografami z 1941 roku, która zawiera aż 107 podpisów pilotów Królewskich Sił Powietrznych. Warto podkreślić, że wielu z tych żołnierzy walczyło w słynnej w bitwie o Anglię. Cena wywoławcza książeczki to 20 000 funtów.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także