Balkon i ogródOgródTa magnolia kwitnie dwa razy w roku. Ozdobi ogród do września

Ta magnolia kwitnie dwa razy w roku. Ozdobi ogród do września

Ta magnolia kwitnie najdłużej
Ta magnolia kwitnie najdłużej
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | juancajuarez
12.04.2024 11:45, aktualizacja: 12.04.2024 13:12

Magnolie są wyjątkowymi roślinami, które wręcz bajkowo ozdabiają ogrody wiosną. Wielu ich posiadaczy marzy o tym, aby zostały z nimi na dłużej, a jest to możliwe w bardzo prosty sposób. Zamiast kupować kwiat na chybił trafił, zdecyduj się na odmianę magnolii Susan, którą pokochasz do wczesnej jesieni.

Dużo ludzi nie decyduje się na uprawę magnolii, ponieważ słyszeli niepochlebne opinie na ich temat, które są mitem. Kwiaty te są niezwykle wdzięczne, a szczególnie jeden z nich zasługuję na uwagę, ponieważ pączkuje nie tylko wiosną! Dla wielu ogrodników jest to miłe zaskoczenie, ale i powód do zadawania pytań, o sadzenie oraz pielęgnację magnolii Susan. Czy faktycznie jest wymagającą rośliną w ogrodzie?

Kiedy kwitnie magnolia Susan?

Magnolia Susan nie jest jeszcze zbyt popularna w Polsce, a przecież prezentuje się obłędnie dzięki sporym różowym kwiatostanom oraz ciemnozielonym liściom. Zazwyczaj rośnie do maksymalnie 3 metrów i nada się na każdą działkę, a przy tym pachnie lepiej od drogich perfum! Kiedy można spodziewać się jej kwitnienia? Przełom kwietnia i maja to pierwsze pięć minut magnolii Susan w ogrodach. Wtedy przypomina bajeczne drzewko, ponieważ liście rośliny jeszcze się nie pojawiły. Po tym czasie magnolia przekwita, a drugi raz wypuszcza pąki dopiero w sierpniu lub wrześniu. Nie są one wcale mniej zjawiskowe od tych wiosennych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jeśli myślisz, że magnolia jest trudna w uprawie, to lepiej zmień zdanie i zapamiętaj kilka kluczowych zasad, dzięki którym obsypie się kwiatami. Idealne warunki dla magnolii to przede wszystkim kwaśna gleba o odczynie pH 6,5. Uwielbiają one próchnicę oraz bioodpady w postaci liści, które je zasilają niczym naturalny kompost. Wielu ogrodników posypuje magnolię korą igliwia, co również zakwasza ziemię i daje spektakularne efekty na wiosnę i późne lato. Bardzo dobrze magnoliom będzie się rosło w miejscach osłoniętych od wiatru, ale półcienistych, a w pierwszych dwóch latach posiadania rośliny konieczne jest, aby zabezpieczyć ją przed mrozem.

Jak sadzić i pielęgnować magnolię Susan?

Sadzenie magnolii Susan można przeprowadzać na wiosnę, jak i na jesień, ale należy pamiętać, że obije ona dopiero w czwartym roku uprawy. Po umieszczeniu rośliny w ziemi należy wyściółkować jej podłoże oraz zadbać o jej nawodnienie (szczególnie podczas letnich upałów). Optymalna ilość wody dla drzewka o wysokości metra, to 15 litrów deszczówki.

W uprawie magnolii niezwykle ważne jest to, aby nawozić ją przynajmniej dwa razy do roku odżywką dla rododendronów lub tą z dodatkiem azotu (tylko na wiosnę). Co więcej, przycinanie magnolii to największy błąd ogrodniczy, ponieważ te bajeczne drzewka źle zniosą utratę pędów. W wyjątkowych sytuacjach można odciąć połamane lub chore gałęzie rośliny, ale tylko w kwietniu.

Źródło artykułu:Genialne.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także