Balkon i ogródOgródTa magnolia kwitnie dwa razy w roku. Ozdobi ogród do września

Ta magnolia kwitnie dwa razy w roku. Ozdobi ogród do września

Magnolie są wyjątkowymi roślinami, które wręcz bajkowo ozdabiają ogrody wiosną. Wielu ich posiadaczy marzy o tym, aby zostały z nimi na dłużej, a jest to możliwe w bardzo prosty sposób. Zamiast kupować kwiat na chybił trafił, zdecyduj się na odmianę magnolii Susan, którą pokochasz do wczesnej jesieni.

Ta magnolia kwitnie najdłużej
Ta magnolia kwitnie najdłużej
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | juancajuarez

Dużo ludzi nie decyduje się na uprawę magnolii, ponieważ słyszeli niepochlebne opinie na ich temat, które są mitem. Kwiaty te są niezwykle wdzięczne, a szczególnie jeden z nich zasługuję na uwagę, ponieważ pączkuje nie tylko wiosną! Dla wielu ogrodników jest to miłe zaskoczenie, ale i powód do zadawania pytań, o sadzenie oraz pielęgnację magnolii Susan. Czy faktycznie jest wymagającą rośliną w ogrodzie?

Kiedy kwitnie magnolia Susan?

Magnolia Susan nie jest jeszcze zbyt popularna w Polsce, a przecież prezentuje się obłędnie dzięki sporym różowym kwiatostanom oraz ciemnozielonym liściom. Zazwyczaj rośnie do maksymalnie 3 metrów i nada się na każdą działkę, a przy tym pachnie lepiej od drogich perfum! Kiedy można spodziewać się jej kwitnienia? Przełom kwietnia i maja to pierwsze pięć minut magnolii Susan w ogrodach. Wtedy przypomina bajeczne drzewko, ponieważ liście rośliny jeszcze się nie pojawiły. Po tym czasie magnolia przekwita, a drugi raz wypuszcza pąki dopiero w sierpniu lub wrześniu. Nie są one wcale mniej zjawiskowe od tych wiosennych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Czym podlewać rośliny, żeby pięknie rosły?

Jeśli myślisz, że magnolia jest trudna w uprawie, to lepiej zmień zdanie i zapamiętaj kilka kluczowych zasad, dzięki którym obsypie się kwiatami. Idealne warunki dla magnolii to przede wszystkim kwaśna gleba o odczynie pH 6,5. Uwielbiają one próchnicę oraz bioodpady w postaci liści, które je zasilają niczym naturalny kompost. Wielu ogrodników posypuje magnolię korą igliwia, co również zakwasza ziemię i daje spektakularne efekty na wiosnę i późne lato. Bardzo dobrze magnoliom będzie się rosło w miejscach osłoniętych od wiatru, ale półcienistych, a w pierwszych dwóch latach posiadania rośliny konieczne jest, aby zabezpieczyć ją przed mrozem.

Jak sadzić i pielęgnować magnolię Susan?

Sadzenie magnolii Susan można przeprowadzać na wiosnę, jak i na jesień, ale należy pamiętać, że obije ona dopiero w czwartym roku uprawy. Po umieszczeniu rośliny w ziemi należy wyściółkować jej podłoże oraz zadbać o jej nawodnienie (szczególnie podczas letnich upałów). Optymalna ilość wody dla drzewka o wysokości metra, to 15 litrów deszczówki.

W uprawie magnolii niezwykle ważne jest to, aby nawozić ją przynajmniej dwa razy do roku odżywką dla rododendronów lub tą z dodatkiem azotu (tylko na wiosnę). Co więcej, przycinanie magnolii to największy błąd ogrodniczy, ponieważ te bajeczne drzewka źle zniosą utratę pędów. W wyjątkowych sytuacjach można odciąć połamane lub chore gałęzie rośliny, ale tylko w kwietniu.