NewsyTam zobaczysz największy na świecie pomnik ziemniaka. Polska stolica kartofli

Tam zobaczysz największy na świecie pomnik ziemniaka. Polska stolica kartofli

Pomnik ziemniaka w Biesiekierzu.
Pomnik ziemniaka w Biesiekierzu.
Źródło zdjęć: © Wikipedia | Kapitiel

08.04.2024 10:02

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Pyry, bulwy, kompery, kaftofle — ziemniak niejedno ma imię. Wielkopolska od lat uznawana jest za polską stolicę ziemniaków. Okazuje się, że na Pomorzu Zachodnim kochają je jeszcze bardziej, bowiem to właśnie tam znajduje się... największy na świecie pomnik ziemniaka.

Polska ziemniakami stoi. Pierwsze okazy ziemniaka pojawiły się już w 1569 roku, jednak prawdziwą popularność zyskały niespełna sto lat później. Miłość do ziemniaków zawdzięczamy królowi Janowi III Sobieskiemu, który przywiózł je do Polski dla swojej żony, Marysieńki.

Na początku traktowano je jako ozdobne sadzonki — król nie spodziewał się bowiem, że bulwy ziemniaka są jadalne. Jadała je wyłącznie biedota, jednak po czasie pojawiły się też na stole szlachty. To jedno z najpopularniejszych warzyw w Polsce, które doczekało się... swojego pomnika. Gdzie można podziwiać pomnik ziemniaka?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Największy pomnik ziemniaka na świecie znajduje się w.... Polsce

Ziemniaki opanowały Polskę setki lat temu. Wykorzystujemy je na dziesiątki różnych sposobów. Z ziemniaków przygotowuje się placki ziemniaczane, knedle, kluski, kopytka czy frytki. To klasyka polskiej kuchni. Wielkopolska to polska stolica ziemniaków. Wielkopolscy rolnicy wyspecjalizowali się w uprawie dziesiątek różnych odmian ziemniaka, a poznańskie i okoliczne stragany aż uginają się pod pyrami, czyli ziemniakami.

Z miłości do ziemniaków powstało nawet Muzeum Pyry, które znajduje się w Poznaniu. Okazuje się, że wielbiciele ziemniaka wykraczają daleko poza Wielkopolskę, bowiem na Pomorzu Zachodnim znajduje się pomnik ziemniaka. I to nie byle jaki, a największy na świecie.

Polska stolica ziemniaka znajduje się na Pomorzu

Biesiekierz to niewielka wieś licząca zaledwie 1000 mieszkańców. Znajduje się w województwie zachodniopomorskim, pomiędzy Koszalinem a Białogardem. To właśnie w Biesiekierzu znajduje się największy pomnik ziemniaka na świecie. Wybudowano go w 1983 roku na polecenie Mariusz Roedera, ówczesnego dyrektora Stacji Hodowli Roślin.

Pomnik ziemniaka mierzy 9 metrów wysokości. W środku znajduje się olbrzymia bulwa, która sama ma prawie cztery metry. Wysokość nie jest tutaj przypadkowa, bowiem symbolizuje 9 odmian ziemniaka, które uprawiane są w Biesiekierzu.

Co warto zobaczyć w okolicy? Zabytkowe kościoły oraz Górę Chełmską, znajdującą się w Koszalinie. Z Koszalina można dostać się do słynnego Mielna, Łaz i Gąsek. W Gąskach znajduje się druga najwyższa latarnia morska w Polsce, która jest czynna od kwietnia do października.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także