Balkon i ogródOgródTe drzewa i krzewy jako pierwsze wypuszczają liście. Ozdabiają ogród już w marcu

Te drzewa i krzewy jako pierwsze wypuszczają liście. Ozdabiają ogród już w marcu

Forsycja.
Forsycja.
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Agnieszkalll

26.03.2024 10:34

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W tym roku luty i marzec były wyjątkowo ciepłe. To spowodowało dużo szybsze nadejście wiosny. Czy wiesz kiedy drzewa wypuszczają liście? Niektóre gatunki ozdabiają ogród już w marcu. Sprawdź które drzewa jako pierwsze pięknie zazielenią twój ogródek!

Wiosna to idealny czas, aby posprzątać i ogarnąć swój ogród po zimie. To właśnie w tym okresie warto przeprowadzić różne zabiegi pielęgnacyjne lub naprawcze dla drzew, krzewów oraz kwiatów. Czy wiesz jednak kiedy pojawiają się pierwsze liście? Niektóre gatunki zazieleniają się już w marcu. Podpowiadamy, których drzew oraz krzewów możesz spodziewać się już teraz liści, a nawet kwitnienia!

Które drzewa wypuszczają liście już w marcu?

Dla osoby, która kocha swój ogród oraz naturę chyba nie ma nic przyjemniejszego niż obserwowanie jak drzewa i krzewy budzą się wreszcie do życia po zimie. Które gatunki drzew są tymi, które jako pierwsze wypuszczą nowe liście? Na pewno już teraz można spodziewać się bordowych liści leszczyny. Zapewne kojarzysz je, ponieważ bardzo często są one wykorzystywane do różnych stroików i ozdób na Wielkanoc. Dodatkowo według portalu muratordom.pl końcówką marca/początkiem kwietnia żywe, zielone liście pojawiają się u brzozy szerokolistnej oraz brzozy brodawkowatej.

W pierwszej połowie kwietnia twoje oczy może cieszyć modrzew europejski oraz kasztanowiec zwyczajny. Należy jednak pamiętać, że kwiaty kasztanowca pojawią się zapewne dopiero w drugiej połowie maja. Natomiast druga połowa kwietnia należy do wierzby.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Kiedy pojawiają się pierwsze liście na krzewach?

Wiesz już, kiedy drzewa wypuszczają pierwsze liście. A co z krzewami? Na pewno już w marcu możesz się spodziewać zazielenienia ze strony takich krzewów jak ligustr pospolity oraz tawliny jarzębolistnej. W marcu kwitną oczywiście również forsycja i wrzośce. Zielone liście w twoim ogrodzie powinny pojawić się już teraz, jeśli masz posadzony krzew derenia świdwy. To również idealny okres dla wypuszczania liści u lilaków pospolitych. A jakie krzewy w twoim ogrodzie wypuściły już pierwsze, zielone listki?

  • Tawlina jarzębolistna
  • Wierzba Iwa
  • Liście brzozy brodawkowatej.
  • Modrzew europejski.
  • Kasztanowiec zwyczajny.
[1/5] Tawlina jarzębolistnaŹródło zdjęć: © Adobe Stock | Roelmeijer

Jak zadbać o ogród na wiosnę?

Skoro wiesz już, kiedy pojawiają się pierwsze liście, czas wyjaśnić, co powinieneś zrobić wczesną wiosną, by zadbać o ogród. Jeżeli pragniesz dodatkowo wzbogacić swój ogród o nowe krzewy lub drzewa, to pamiętaj, że najpierw warto sprawdzić pH gleby. Możesz to zrobić domowym sposobem bez wydawania pieniędzy na specjalistyczne mierniki. Wystarczy, że użyjesz octu oraz sody oczyszczonej. Wiosna to również idealny czas na nawożenie, przycinanie oraz sprawdzenie stanu swoich roślin.

Koniecznie skontroluj czy w twoim ogrodzie na korze drzew nie grasują szkodniki takie jak owocówka jabłkóweczka, bawełnica korówkowa czy owocówka śliwkóweczka. Jeśli na nie natrafisz, to nadrzędnym celem jest skuteczne się ich pozbycie. Inaczej twoje drzewa i krzewy będą chorować. Pamiętaj, że na wiosnę warto poddać obserwacji zwłaszcza drzewa owocowe.

Źródło: Portal muratordom.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także