Te drzewa wytniesz na swojej działce bez pozwolenia. Musisz pilnować terminów
Zbliżająca się wiosna to znakomity czas na porządki swojej posesji, a po zimie pracy przy ścinaniu drzew jest wiele. Z tego powodu wiele osób zastanawia się na tym, czy potrzebne jest pozwolenie na wycięcie drzew, a może wolno nam robić na działce co tylko chcemy? Koniecznie sprawdź jakie drzewa możesz ścinać legalnie.
Od lat wiele osób głowi się, czy może po prostu złapać za piłę i dowolnie wycinać drzewa. Odpowiedź wcale nie jest prosta, a zazwyczaj potrzebujemy zezwolenia od gminy. Wcześniej koniecznie trzeba złożyć wniosek, a po ścięciu nasadzić inne drzewo na działce. W przypadku tych drzew nie potrzebujesz zgody magistratu, a jedynie dobrze naostrzonych narzędzi.
Jakie drzewa można wycinać bez zezwolenia?
Zanim przystąpisz do pracy w ogrodzie, musisz wiedzieć, które drzewa i pod jakimi warunkami możesz ściąć bez najmniejszych obaw. Wśród nich znajdują się topole, wierzby oraz klony srebrzyste, które mają obwód pnia nie większy niż 80 cm, a powinniśmy zmierzyć go na wysokości 5 cm od gruntu. Jeśli wszystko się zgadza, to drzewa możemy wycinać bez mrugnięcia okiem. Tak samo jest w przypadku kasztanowców zwyczajnych, robinii akacjowych oraz platanów klonolistnych, ale nie mogą one mieć grubszego pienia, mierzonego 5 cm nad gruntem, niż 65 cm.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Triki z roślinami, które warto znać!
Na liście znajdują się też inne gatunki drzew, które mogą być wycięte, jeśli ich obwód wynosi do 50 cm, a oprócz nich karczować można też krzaki. To idealny moment na usunięcie z ogrodu bożodrzewu gruczołowatego, pod warunkiem, że twoja posesja nie jest terenem do zwiedzania oraz nie widnieje na wykazie listy roślin i zwierząt gatunków obcych Ministerstwa Środowiska.
Wycinka drzew bez zezwolenia jest także możliwa, kiedy chcesz, aby grunt został wykarczowany pod uprawę rolniczą. Jeśli twoje drzewa są powalone lub połamane, to również możesz je wycinać bez obaw. Dzięki znajomości tych zasad oszczędzisz sobie nerwów oraz papierologii, a odzyskasz upragnioną przestrzeń w ogrodzie.
Musisz jednak pamiętać, że wycinkę drzew można przeprowadzać z terminie od 15 października do 2 lutego. Wszystko za sprawą okresu lęgowego ptaków.
Jakie są kary za nielegalną wycinkę drzew?
Warto przed planowanymi pracami poznać zasady oraz kar, które mogą nas spotkać podczas wycinania drzew. Możemy je otrzymać w czterech przypadkach, a zazwyczaj dostają je osoby wycinające drzewa bez pozwolenia urzędu lub właściciela posesji. Grzywna może nam grozić też, kiedy zniszczymy lub uszkodzimy pień drzewa podczas innych prac ogrodowych. Jaka karę otrzymamy za wycięcie drzew?
Finansowa, w postaci dwukrotności opłaty za usunięcie drzewa z pozwoleniem. Kary podzielone zostały w zależności od gatunku oraz grubości pnia drzewa (wcale nie jest to takie proste do oszacowania). Jeśli wycięliśmy bez zezwolenia sosnę o obwodzie pnia 90 cm, to możemy spodziewać się grzywny w wysokości 2250 zł.