Balkon i ogródOgródNiedługo czas siania pietruszki. Zasadź obok, a wyrośnie dorodna jak nigdy

Niedługo czas siania pietruszki. Zasadź obok, a wyrośnie dorodna jak nigdy

Teraz wiem, jakie miejsce i sąsiedztwo lubi pietruszka
Teraz wiem, jakie miejsce i sąsiedztwo lubi pietruszka
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | molenira
10.03.2024 10:38

Piękna i dorodna pietruszka to prawdziwa ozdoba naszych grządek, którą możemy wykorzystywać w kuchni przez cały sezon. Dodaje aromatu i smakuje obłędnie, ale do jej uprawy w gruncie nie wystarczy standardowa pielęgnacja. Kluczem do sukcesu, jest wiedza, obok czego sadzić pietruszkę! Dzięki temu urośnie bujna i zdrowa.

Wczesna wiosna to idealny moment na zaplanowanie rozsad w swoim ogrodzie oraz odpowiednie przygotowanie pod nie gleby. Wielu ogrodników stara się, aby ziemia była żyzna, co jest podstawą ogromnych plonów, ale to nie jest jedyna droga do sukcesu w uprawie roślin. Strategia uprawiania pietruszki na działce wymaga od nas wyboru nie tylko odpowiedniego miejsca, ale także sąsiedztwa. W dobrym towarzystwie pietruszka błyskawicznie wykiełkuje.

Jak uprawiać pietruszkę na działce?

Z pewnością zastanawiasz się, kiedy można siać pietruszkę do gruntu, a odpowiedź wcale nie jest jednoznaczna. Wszystko zależy od jej odmiany, która wpływa na termin zbioru. Na przełomie marca oraz kwietnia wysiewa się pietruszkę na pęczkowy siew, pod koniec kwietnia na jesień, a na zimę — do połowy maja. Pietruszka jest niezwykle odporna na wczesnowiosenne przymrozki, wykiełkuje z gruntu nawet wtedy, kiedy temperatura będzie oscylować w okolicy -9 st. Celsjusza!

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Nie oznacza to jednak, że pietruszka zasadzona w ogrodzie nie potrzebuje ciepła. Ulubionym miejscem pietruszki jest to dobrze nasłonecznione, a idealna temperatura do wzrostu warzywa powinna wynosić około 18 stopni Celsjusza. Pietruszka potrzebuje też gleby dobrze przepuszczalnej o odczynie pH obojętnym lub lekko kwaśnym. Niewiele osób wie, co lubi rosnąć obok pietruszki, a to również ważny czynnik wpływający na jej wzrost. To warzywo doskonale wie, "jak dobrze mieć sąsiada".

Obok czego sadzić pietruszkę?

Koło czego dobrze rośnie pietruszka? Świat roślin wcale nie różni się tak mocno od naszego, a to oznacza, że konkretne gatunki warzyw mogą wpływać na siebie pozytywnie, jak i negatywnie. Z tego powodu już na etapie siania pietruszki do gruntu warto zastanowić się nad jej sąsiedztwem. Dzięki temu pietruszka będzie zabezpieczona przez rozmaitymi chorobami oraz szkodnikami, ponieważ skutecznie będą je odganiać od zielonych naci zasadzone obok warzywa.

Najlepszym towarzystwem dla wysianej do gruntu pietruszki będą cebula i czosnek, które posiadają intensywny aromat zniechęcający do ataku wiele pasożytów. Warto obok pietruszki wysiać także groch, fasolę lub bób, które dodatkowo będą wzbogacać ziemię w azot, który jest niezbędny do prawidłowego wzrostu warzywa. Równie dobrze pietruszka będzie czuć się z pomidorami, papryką, ale też kapustą, kalarepą oraz cukinią.

Pietruszka może polubić także miejsce obok ziół, jeśli nie masz miejsca na grządki, a wtedy jej dobrymi kompanami staną się: tymianek, bazylia, szałwia oraz rozmaryn, które również będą odstraszać szkodniki i choroby. Dzięki nim uprawa pietruszki na działce będzie banalna, szybka, a przede wszystkim zdrowa.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także