Balkon i ogródOgródTeraz wiem, co przyciąga krety w ogrodzie. Niechcący sam ich zapraszam

Teraz wiem, co przyciąga krety w ogrodzie. Niechcący sam ich zapraszam

Co przyciąga krety do ogrodu?
Co przyciąga krety do ogrodu?
Źródło zdjęć: © Getty Images | pavlinec
08.03.2024 17:24

Kret to nieproszony gość, który niszczy zadbany i starannie wypielęgnowany ogród w kilka nocy. Szkodnik dewastuje systemy korzeniowe i pozostawia po sobie nieestetyczne kopce. Nie zdajemy sobie sprawy, że wina często leży po naszej stronie. Co przyciąga krety do ogrodu? Wyjaśniamy.

Kret to niewielki ssak, który prezentuje się naprawdę niewinnie i uroczo, jednak — jak to mówią — nie powinno się oceniać książki po okładce. Tak naprawdę kret to szkodnik jakich mało. Niszczy trawniki i korzenie roślin, siejąc prawdziwe spustoszenie w ogrodzie.

Zauważyłeś, że w twoim ogrodzie pojawił się charakterystyczny kopczyk? To znak, że szkodnik przedostał się już do ogrodu. Jak się go pozbyć? Wyjaśniamy, co przyciąga krety i jak pozbyć się niechcianych lokatorów w humanitarny sposób.

Jak pozbyć się kreta?

Kret to niewielki ssak, który wygląda na niewinne stworzonko. Niech nie zwiedzie cię jego wygląd — kret to prawdziwy szkodnik i zmora każdego ogrodnika. To typowy owadożerca, który żywi się niewielkimi larwami, robakami czy dżdżownicami. Na co dzień żyje pod ziemią, gdzie kopie długie tunele, nierzadko uszkadzając przy tym całe systemy korzeniowe roślin.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Na co dzień trudno je zauważyć, bowiem spędzają większość dnia w wybudowanych przez siebie korytarzach. Prowadzą nocny tryb życia, jednak największą aktywność wykazują nad ranem. To właśnie wtedy możemy zaobserwować nowe kopczyki, które służą im jako kanały wentylacyjne.

Chcesz pozbyć się szkodnika z ogrodu? Pod żadnym pozorem nie zabijaj kreta. To nie tylko niehumanitarne, ale i karalne, bowiem kret objęty jest częściową ochroną gatunkową. Kara za zabicie kreta wynosi od 5 tys. złotych do nawet 3 lat pozbawienia wolności.

Jak przepędzić kreta? To prostsze, niż mogłoby się wydawać, bowiem zwierzę ma bardzo słaby wzrok, za to mocno wyczulony zmysł zapachu. Jeśli chcesz pozbyć się szkodnika z ogrodu, włóż do kopczyka rośliny takie jak bazylia, czosnek, wilczomlecz, aksamitka czy rącznik pospolity. Intensywny zapach szybko przepędzi kreta z ogrodu.

Co przyciąga krety?

Krety żyją ok. 50-60 cm pod ziemią. Choć żywią się wyłącznie owadami, kiedy kopią tunele, uszkadzają systemy korzeniowe roślin. W przeciągu kilku nocy są w stanie zniszczyć wielomiesięczną pracę ogrodnika. Co tak przyciąga krety? Okazuje się, że krety lubują się w wilgotnej i próchniczej ziemi, która jest na działkach i w ogrodach. Taka ziemia jest bogata w dżdżownice, którymi to żywią się te owadożerne gryzonie. Tak więc im lepszą jakościowo masz w ogrodzie glebę, tym chętniej sprowadzą się do niej krety.

Czy można tego uniknąć? Niestety nie, bowiem ograniczenie podlewania gleby mogłoby doprowadzić do obumarcia roślin. Jest jednak jedno rozwiązanie. Jeśli chcesz odstraszyć krety, wbij w ziemię drewniany pręt i nałóż na niego pustą, metalową puszkę. Dźwięk wydawany przez puszkę przepędzi krety, a ty pozbędziesz się niechcianego lokatora.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także