Balkon i ogródOgródTo już najwyższy czas! Zawieś na drzewkach opaski i uratuj zbiory

To już najwyższy czas! Zawieś na drzewkach opaski i uratuj zbiory

Dobroczynek gruszkowy to mały pajęczak, który będzie prawdziwym obrońcą twoich drzew. Wystarczy, że zawiesisz na drzewach specjalne opaski, a mały pomocnik przepędzi wszystkie szkodniki. Wszystko bez użycia chemii i oprysków. Poniżej znajdziesz instrukcję, jak zakładać opaski z dobroczynkiem, by ten miał szansę zająć się ogrodem.

Jak wprowadzić dobroczynka do ogrodu?
Jak wprowadzić dobroczynka do ogrodu?
Źródło zdjęć: © Getty Images | lnzyx

19.02.2024 13:51

Przędziorki, szpeciele, pordzewiacze i wciornastki – to najpopularniejsze szkodniki, które są w stanie zniszczyć całe plony na drzewach owocowych. Aby się ich pozbyć, rolnicy stosują chemiczne opryski, które — jak z doświadczenia wiemy — nie są zbyt bezpieczne i powinno się je stosować jedynie w ostateczności. W tym przypadku najlepiej zrezygnować z chemii i wykorzystać to, co dała nam natura. Jeśli wpuścisz dobroczynka do swojego sadu, z pewnością, nie będzie w nim żadnych szkodników.

Dobroczynek gruszkowy – co to takiego?

Choć dobroczynek jest malutkim pajęczakiem, z pewnością nie można mu odmówić waleczności. Naturalnie występuje w Europie, Azji i Ameryce Północnej. Żyje na wielu drzewach, zarówno liściastych jak i iglastych. Jego populacja znacząco zmalała ze względu na chemiczne opryski, które stosuje się na wszelkiego rodzaju szkodniki. Jeśli chcesz skorzystać z naturalnych zalet dobroczynka, musisz samodzielnie wprowadzić go ogrodu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Dobroczynek gruszkowy naturalnie zimuje w szczelinach kory, a podczas ciepłych miesięcy osobniki gromadzą się w rejonie głównego nerwu liści. Plantatorzy podpatrzyli ten pomysł i postanowili umieścić samice na paskach filcu. Te składają tam jaja, a po wykluciu osobniki przenoszą się z filcu na drzewo. Materiał można kupić w sklepach ogrodniczych, gdzie dobroczynek tkwi w fazie uśpienia. Budzi się dopiero wtedy, gdy temperatura zaczyna być wyższa niż 8 stopni Celsjusza. Przed zakupem upewnij się, czy sprzedawca przetrzymywał opaski w odpowiednich warunkach. W innym wypadku może się okazać, że dobroczynki uciekły już dawno z powierzchni filcu.

Kiedy stosować opaski z dobroczynkiem?

Filcowe opaski z uśpionymi pająkami można wieszać już od końca stycznia aż do początku kwietnia. Materiał zawiązuje się bezpośrednio na pniu i gałęziach drzewa. Z reguły na jedno drzewo przypada trzy opaski. Na młode, małe krzewy wystarczy zaledwie jedna opaska. Z biegiem czasu pajęczak rozprzestrzeni się po całym ogrodzie, a stosowanie filcu nie będzie potrzebne. Dobroczynek obudzi się dopiero wtedy, gdy temperatura wzrośnie powyżej 8 stopni Celsjusza.

Jeśli decydujesz się na wprowadzenie dobroczynka, powstrzymaj się od stosowania oprysków, które mogą zabić pożyteczne pajęczaki. Jeśli koniecznie musisz coś opryskać, stosuj środki o selektywnym działaniu wobec pożytecznych organizmów. W innym wypadku dobroczynek nie będzie miał szans z silną chemią. Pamiętaj, że pajęczak jest w stanie poradzić sobie nawet z najbardziej zawziętymi szkodnikami, dlatego stosowanie dodatkowych oprysków jest zupełnie bez sensu.