InspiracjeMiejscaTo największa jaskinia w Polsce. Mogą do niej wejść tylko wybrani

To największa jaskinia w Polsce. Mogą do niej wejść tylko wybrani

Jaskinia Wielka Śnieżna zaczyna się 10-metrową studnią.
Jaskinia Wielka Śnieżna zaczyna się 10-metrową studnią.
Źródło zdjęć: © Wikipedia | Jan Kućmierz, Państwowy Instytut Geologiczny - Państwowy Instytut Badawczy,

28.03.2024 16:44

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W Polsce do tej pory odkryto ponad 5 tysięcy jaskiń. Kilkanaście z nich jest udostępnianych dla zwiedzających turystów. Niewiele osób jednak wie, że największą i najgłębszą jaskinią w Polsce jest jaskinia Wielka Śnieżna. Sprawdź, czy możesz się do niej wybrać!

Jaskinia Wielka Śnieżna w Tatrach to najgłębsza, a zarazem najdłuższa jaskinia w Polsce. Co ciekawe nadal niektóre części tej jaskini są bardzo słabo zbadane. Długość odkrytych korytarzy wynosi obecnie 23 753 metry. Natomiast deniwelacja to 824 metry. Tak naprawdę jaskinia Wielka Śnieżna jest systemem 5 połączonych ze sobą jaskiń. Są to jaskinie takie jak: Śnieżna, Wielkiej Litworowej, nad Kotlinami, Jasnegu Awenu oraz Wilcza. Do systemu tych jaskiń prowadzi kilka wejść. Nie każdy może jednak z nich skorzystać. Czy jaskinia Wielka Śnieżna jest dostępna tylko dla wybranych?

Czy każdy może z eksplorować jaskinię Wielką Śnieżną?

Na pewno każda jaskinia to miejsce, w którym panują bardzo wyjątkowe warunki, w których należy zachować odpowiednią ostrożność. Warto pamiętać, że jaskinia Wielka Śnieżna to najgłębsza i najdłuższa jaskinia w Polsce. Jej zwiedzanie zarezerwowane jest więc tylko dla naprawdę doświadczonych grotołazów. Chociaż system 5 połączonych ze sobą korytarzy jaskiń kusi zapewne wielu pasjonatów, to jednak dla własnego bezpieczeństwa należy podziwiać to miejsce jedynie na zdjęciach.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Decydując się na wędrówkę do tej konkretnej jaskini, śmiałkowie muszą być odpowiednio przeszkoleni, posiadać wymagany sprzęt oraz doświadczenie. Nie powinno się też raczej wyruszać na samotną eksplorację. Należy pamiętać, że w jaskini Wielkiej Śnieżnej występuje wiele nacieków wodnych oraz bardzo ciasnych przesmyków, które mogą być sporym utrudnieniem nawet dla doświadczonych grotołazów.

Jaskinia Wielka Śnieżna jest tylko dla wybranych

Z racji licznych wypadków, jakie miały miejsce w tej jaskini, postanowiono znacznie ograniczyć liczbę pasjonatów i odkrywców (nawet tych bardzo doświadczonych), którzy mogą w ciągu roku odwiedzić to miejsce. Decyzja o tym, kto oraz kiedy może wejść do tej jaskini, należy obecnie do władz Tatrzańskiego Parku Narodowego. Należy podkreślić, że sama prośba o wejście może nie być równoznaczna z udzieleniem zgody. Odpowiednie pozwolenie otrzymują tylko i wyłącznie osoby posiadające kartę taternika jaskiniowego. To jednak nie wszystko. Wymagany jest również wpis do elektronicznego systemu Polskiego Związku Alpinistycznego przy Tatrzańskim Parku Narodowym.

Miłośnikom tart i jaskiń, którzy nie mają zbyt dużego doświadczenia w eksplorowaniu tego typu miejsc, polecamy odwiedzenie takich jaskiń jak: jaskinia Mroźna, która jest chyba najbardziej przystępną z jaskiń w polskich górach oraz jaskine Obłazkowa i Bielska.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także