To największe cmentarzyska samolotów na świecie. Są tam maszyny znane z "Top Gun"
Samoloty to potężne maszyny, które znacznie ułatwiły przemieszczanie się ludzi z różnych zakątków świata. Niestety, jak wszystkie urządzenia, po pewnym czasie wychodzą z użycia. Po skończonej służbie trafiają na "cmentarz" gdzie są przechowywane przez setki lat. Niektóre maszyny mają okazję wrócić do użytku, lecz większość na zawsze pozostaje w spoczynku. Gdzie znajdują się największe skupiska starych samolotów?
Wyprodukowanie jednego samolotu to kwota, o jakiej byśmy nawet nie śnili. Właśnie dlatego nie można ich tak po prostu wyrzucić na złom. Cmentarzyska samolotów to pewnego rodzaju zaplecze, z którego pobiera się potrzebne części do naprawy innych maszyn. Bywa też, że wznawia się żywotność jakiejś maszyny po dłuższym czasie. To znaczy, że ich los nie jest przesądzony i zawsze mogą się na coś przydać!
Gdzie trafiają stare samoloty?
Pewnie nigdy nie zastanawiałeś się nad kwestią tego, gdzie kończą stare samoloty? Maszyna tych gabarytów musi znaleźć się w odpowiednim miejscu, gdzie będzie dobrze strzeżona i należycie pielęgnowana. Większość emerytowanych samolotów jest poddawana ciągłym zabiegom, dzięki którym nie dochodzi do korozji i zniszczenia materiału pokrywającego korpus.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
5 pożeraczy prądu w twoim domu
Zazwyczaj samoloty przebywają tam nawet kilkadziesiąt lat, zanim zostaną poddane pełnej rozbiórce. Niemniej istnieją przypadki, gdy maszyna zostaje "przywrócona do życia". Właśnie tak było w przypadku Airbusa A380, potężnego samolotu dwupokładowego, który w wyniku pandemii został wyłączony z użytku, dopiero kilka miesięcy temu ponownie uruchomiono jego linię. Mówi się, że rok 2020 był czasem, gdy większość cmentarzysk zapełniła się po same brzegi. Gdzie można je znaleźć?
Największe cmentarzyska samolotów
Zacznijmy od najbliższego, a zarazem wyjątkowego cmentarzyska, które znajdowało się na terenie Czarnobyla. Składowano tam samoloty radioaktywne, które w czasie awarii elektrowni jądrowej zostały wysłane do zniwelowania zagrożenia z poziomu powietrza. Śmigłowce Mi-6 miały ważną misję, a zaraz po niej zostały oddane do Punktu Tymczasowego Rozmieszczenia Odpadów Promieniotwórczych. W 2012 roku składowisko zostało zlikwidowane, lecz jeszcze do niedawna można było tam zauważyć resztki maszyn.
Największe cmentarzysko na świecie znajduje się w Tuscon, w stanie Arizona (USA). Formalnie jego nazwa to 309th Aerospace Maintenance and Regeneration Group (309th AMARG). Okoliczni mieszkańcy nieco ją skrócili i nazwali obiekt Boneyard (Cmentarzysko). Widać je z drogi, przez co znajduje się często na mapach turystycznych, choć samo zwiedzanie obiektu jest niemożliwe.
Ta lokalizacja to nie przypadek. Suche powietrze i piaszczysta okolica to warunki, w których korozja postępuje bardzo powoli. Ponadto grunt jest twardy, co sprzyja stawianiu dużej ilości samolotów w jednym miejscu. W bazie cmentarzyska, zarejestrowane są 4 tys. samolotów, w tym takie perełki jak myśliwce F-14 Tomcat (znane z filmu "Top Gun"). Reszta dużych cmentarzysk mieści się kolejno w Kalifornii, Australii czy Hiszpanii. Tamtejszy klimat sprzyja budowaniu baz, gdzie maszyny są bezpieczne i wolne od niesprzyjających warunków atmosferycznych.