Kategorie LajfhakiPsychologia

10 sprytnych trików na wyszukiwanie w Google. Powinni ich uczyć na lekcjach informatyki

Wyszukiwanie w Google – na pewno korzystasz z tego nie raz! Obecnie posiadamy tak zaawansowaną technologię, że mając do dyspozycji szybkie łącze internetowe, możemy znaleźć informacje praktycznie na każdy temat. W ciągu zaledwie kilku minut możemy znaleźć przepis na najsmaczniejsze ciasto lub dowiedzieć się czegoś o teorii dualizmu korpuskularno-falowego.

Ale często wyszukiwanie w ogromnych zasobach Internetu trwa znacznie dłużej niż moglibyśmy się tego spodziewać. Dlatego zebraliśmy listę najbardziej skutecznych metod wyszukiwania w Google, aby pomóc Ci wyszukiwać cenne materiały, przy pomocy zaledwie kilku kliknięć.

Wyszukiwanie w Google trik nr 1 – Wykorzystanie operatora „lub”

Czasami nie jesteśmy pewni, czego do końca szukamy. Ale to nie musi być problem! Wystarczy w wyszukiwarce wpisać kilka możliwych wariantów i oddzielić je, wpisując symbol „|”. Można również użyć operatora „lub”. Wtedy Google pokaże wyniki, które mają dla nas ​​największy sens.

wyszukiwanie w google 1

Wyszukiwanie w Google trik nr 2 – Wyszukiwanie za pomocą synonimów

Nasz język jest bogaty w synonimy. Jeśli trzeba znaleźć strony na dany temat, a nie te, które zawierają konkretną frazę, należy dodać symbol „~” przed słowem, którego synonimów powinien szukać Google.

Na przykład, jeśli szukasz terminu „zdrowe jedzenie” z wykorzystaniem „~” otrzymasz wyniki o zasadach zdrowego odżywiania, przepisy, czy zalecenia dotyczące spożywanych posiłków.

wyszukiwanie w google 2

Wyszukiwanie w Google trik nr 3 – Wyszukiwanie w witrynach

Czasami gdy przeczytasz ciekawy artykuł na jakiejś stronie internetowej, chciałbyś do niego wrócić żeby np. podzielić się nim z przyjaciółmi lub po prostu przeczytać go ponownie. Najprostszym sposobem, aby ponownie znaleźć żądaną informację jest wyszukiwanie w witrynie. Aby to zrobić, wpisz operator „site:” przed adresem witryny, która ma zostać przeszukana, a następnie słowo kluczowe lub całe zdanie z artykułu. Wynik pojawi się natychmiast.

wyszukiwanie w google 3

Wyszukiwanie w Google trik nr 4 – Siła gwiazdki

Kiedy nasza pamięć zawodzi i zapominamy ważne słowo kluczowe, wyrażenie lub numer, który potrzebujemy znaleźć, można zwrócić się o pomoc do potężnego symbolu „*”. Wystarczy użyć go w miejscu słowa/frazy, której nie pamiętasz, a Google pokaże Ci wyniki, których właśnie potrzebowałeś.

wyszukiwanie w google 4

Wyszukiwanie w Google trik nr 5 – Gdy brakuje wielu słów

Jeśli nie pamiętasz więcej niż połowy zdania zamiast jednego słowa kluczowego, spróbuj wpisać pierwsze i ostatnie słowa, a brakującą część zastąp operatorem „OKOŁO(przybliżona liczbę brakujących słów)”. Na przykład:

wyszukiwanie w google 5

Wyszukiwanie w Google trik nr 6 – Korzystanie z ram czasowych

Czasami musimy zapoznać się z wydarzeniami, które miały miejsce w określonym okresie czasu. Aby to zrobić, można dodać zakres czasu w zapytaniu za pomocą trzech kropek pomiędzy datami. Na przykład, jeśli chcemy, dowiedzieć się o odkryciach naukowych w XX wieku, możemy napisać:

wyszukiwanie w google 6

Wyszukiwanie w Google trik nr 7 – Wyszukiwanie w tytule lub adresie URL

Aby znaleźć słowa kluczowe, które znajdują się w tytule strony wykorzystaj operator „intitle:” przed szukaną frazą (bez odstępu między nimi). W celu znalezienia słowa z adresu URL, analogicznie użyj „inurl:”.

wyszukiwanie w google 7

Wyszukiwanie w Google trik nr 8 – Szukanie podobnych stron

Jeśli znalazłeś w sieci fajną stronę i chcesz znaleźć więcej podobnych do niej serwisów, należy użyć operatora „related:”, a następnie adres witryny (ponownie bez odstępu pomiędzy nimi).

wyszukiwanie w google 8

Wyszukiwanie w Google trik nr 9 – Pełne frazy

„Cudzysłów” jest najprostszym i najbardziej skutecznym sposobem, aby znaleźć konkretne zdanie lub zwrot w wyszukiwarce.

Na przykład, jeśli wpiszesz daną frazę bez cudzysłowu: gdyby kózka nie skakała, wyszukiwarka pokaże wyniki, gdzie te słowa pojawiają się w dowolnych miejscach na stronie bez zachowania kolejności w jakiej zostały wpisane.

Natomiast wpisując frazę w cudzysłowie, sytuacja zupełnie się zmienia. Google pokaże tylko te wyniki, które zawierają wpisaną frazę w dokładnie takiej postaci/kolejności. Jest to świetny sposób, aby znaleźć np. teksty piosenek, gdy znasz jedynie ich fragmenty.

wyszukiwanie w google 9

Wyszukiwanie w Google trik nr 10 – Wykluczenie fraz z wyników

Aby usunąć nieistotne wyniki wyszukiwania, wystarczy dodać znak minus przed każdym niechcianym słowem. Na przykład, jeśli chcesz znaleźć informacje o Harrym Potterze, ale nie chcesz kupować książki, zrób to w ten sposób:

wyszukiwanie w google 10

Dla nas całkowitym zaskoczeniem był nr 2. Mamy nadzieję, że dzięki tej liście wiele osób dowie się czegoś nowego i wyszukiwanie informacji stanie się bajecznie proste!