PoradyLajfhakiNie możesz spać w nocy? Ekspert zdradza, co dokładnie musisz zrobić

Nie możesz spać w nocy? Ekspert zdradza, co dokładnie musisz zrobić

Problemy ze snem łatwo można rozwiązać
Problemy ze snem łatwo można rozwiązać
Źródło zdjęć: © Freepik
14.12.2023 15:20, aktualizacja: 14.12.2023 15:43

Przebudzanie się ze snu w nocy to jedna z najgorszych rzeczy, jaka może się nam przydarzyć. Wiercenie się z boku na bok i nerwy z pewnością nie pomogą nam zasnąć na nowo, a tylko pogorszą sytuację. Problem ze snem można rozwiązać w bardzo prosty sposób.

Nie ma nic bardziej męczącego niż leżenie w środku nocy i wpatrywanie się w sufit, szczególnie kiedy jesteśmy zmęczeni, a kolejnego dnia czekają na nas obowiązki. Według statystyk Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorób aż 17 proc. z nas ma problemy ze snem, które odbijają się na naszym zdrowiu oraz funkcjonowaniu w ciągu dnia. Istnieją jednak sposoby, dzięki którym można unormować zegar biologiczny bez konieczności użycia środków farmakologicznych.

Jak pozbyć się problemu ze snem?

Na początek warto znaleźć przyczynę nocnych pobudek, które nie pojawiają się znikąd. Zazwyczaj winowajców należy szukać wśród stresu, codziennych problemów, zmian środowiska, a nawet stanu zdrowia. Bardzo często bezsenności towarzyszą także hałas lub za wysoka albo zbyt niska temperatura w pokoju.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Sen jest niezbędny organizmowi, ponieważ pozwala na regenerację po całym dniu oraz jest gwarantem tego, że w ciągu kolejnego dnia będziesz czuć się dobrze. Zazwyczaj, kiedy się obudzisz, automatycznie sięgasz po telefon, aby sprawdzić godzinę. Jest to ogromny błąd, ponieważ jeszcze bardziej się wybudzasz, a przy okazji zdenerwujesz, że nie śpimy. Warto dodać, że światło niebieskie, które jest emitowane przez smartfony, dodatkowo rozstraja nasz organizm.

Sposoby na problemy ze snem

Najlepiej jest skorzystać z różnych technik relaksacyjnych, aby ponownie się rozluźnić i zasnąć. Można wykorzystać do tego ćwiczenia oddechowe albo postawić na te mięśniowe. Bardzo przydatne okazuje się także wmówienie sobie, że jest się śpiącym, czyli "zaprogramowanie" własnych myśli. Dla wielu osób zbawienna na problem ze snem jest maszynka emitująca biały szum.

Zasypianie po obudzeniu się w środku nocy to wyzwanie.
Zasypianie po obudzeniu się w środku nocy to wyzwanie. © Freepik

Pomocne w walce o dobry sen jest wyniesienie z sypialni wszystkich sprzętów elektronicznych, a w tym także telefonu. Dzięki temu zyskasz bezpieczną przestrzeń, która będzie przeznaczona tylko do spania. Ważne jest także to, aby przed snem nie używać do upadłego telefonu, laptopa lub telewizora, ponieważ rozregulowują one zegar biologiczny. Lepiej jest spędzić czas przed snem na relaksie lub czytaniu książek, a z pewnością te zmiany wpłyną na polepszenie jakości snu.

Natomiast jeśli zastosowałeś te triki, a nadal budzisz się w nocy, to koniecznie wypróbuj aktywności o niskiej stymulacji. Oznacza to tyle, że musisz wstać po około 15 minutach po wybudzeniu z łóżka, wyjść z sypialni do innego pomieszczenia i np. zacząć czytać książkę. Nie chodzi tutaj o samo czytanie, ale ponowne zmęczenie się tak, aby sen przyszedł sam. Jeśli poczujesz senność, to wróć do sypialni i połóż się spać.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także